shop World of Wines
Jakou čokoládu k vínu?
Jakou čokoládu k vínu?

Jakou čokoládu k vínu?

Pro většinu z nás je zvykem jíst k vínu slané pečivo, chipsy, tyčinky, sušenky, nebo sýry, případně olivy. Co ale zkusit kombinaci vína a čokolády, která se v posledních letech stává čím dál víc populární a oblíbenou? Není divu, ti, co se nebojí vyzkoušet něco nového, nebyli zklamáni. Vhodně zvolená čokoláda a víno totiž nabízí nezvyklý a intenzivní gurmánský zážitek. Poradíme vám, jakou čokoládu k vínu vybrat.

Základní pravidlo

Základním pravidlem konzumace čokolády a vína je, že nejprve se do úst vloží čokoláda, nechá se rozplynout a pak k ní přidáte doušek vína. Chutě obou atributů se spojí v lahodnou kombinaci. Vína i čokoládu volíme tak, aby se chutě nepřebíjely, aby ani jedna z nich nebyla příliš dominantní. Chutě spolu musí souznit, musí se doplňovat. Proto sáhněme po vínech spíše archivních, uleželých, s nižším obsahem kyselin, jejichž chuť je plná, ale jemná. Čokoládu volíme hořkou, kvalitní, s vysokým podílem kakaových bobů.

Červené víno a čokoláda

K nezvyklému zážitku pro naše chuťové pohárky, které preferují červené víno, zvolíme víno vyzrálé, ročníkové, s vyšším obsahem taninu. Plnou chuť získáme z Chardonnay, Merlota, nebo Cabernetu Savignonu. Vína z Madeiry s karamelovým, či kávovým aroma a vyšším obsahem cukru, jsou k čokoládě přímo ideální. Vhodné je také Portské a Sherry. Jakou zvolíme čokoládu je na nás, držíme-li se základního pravidla : vysokoprocentní a hořká. Vybírat pak můžete mezi více odstíny chutí, oblíbená je například vysoce kvalitní čokoláda Fino de Aroma, která víno doplní ovocnou-květinovou vůní a jemnou oříškovou chutí.

Bílé víno a čokoláda

Pokud upřednostňujeme bílá vína, k degustaci se hodí vína ta, která mají nižší hladinu kyselinky. Jsou to vína likérového typu, slámová, či ledová vína, nebo pak sladší muškátová. Tady můžeme zaexperimentovat a sáhnout i po jemné mléčné čokoládě. Kombinace sladších vín i čokolády nabízí sladší chuťový zážitek.

Co a koho vybrat?

Tak jako se rozhodnete, s kým budete degustační zážitek sdílet, vyberete si i víno a čokoládu. Každý jsme individualita a je jen na nás, jaké zvolíme odrůdy a tóny pochutin. Základní pravidla známe a pak už můžeme experimentovat a hledat nové variace, které nám přinesou nejen výrazný chuťový zážitek, ale budou díky flavonoidům a antioxidantům ve víně i čokoládě obsažených a přiměřeném množství konzumovaných, přínosné i pro naše zdraví. A to je další důvod tuto neobvyklou kombinaci užívat častěji.

Přečtěte si také článek: Čokoláda k vínu, dokonalá kombinace

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/valentine-s-day-pink-wine-champagne-1955260/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com