shop World of Wines
Jakou má trvanlivost Prosecco a jak ho správně skladovat?
trvanlivost Prosecco

Jakou má trvanlivost Prosecco a jak ho správně skladovat?

Prosecco je jeden z druhů šumivého vína. Pochází z vinic na severu Itálie, z regionů Veneto a Friuli. Vyrábí se z hroznů odrůdy Glera, kterých musí každá lahev obsahovat alespoň 85 procent. Zbytek mohou tvořit jiné odrůdy, které nemusí pocházet z Itálie.

Oblast, kde se Prosecco vyrábí, má jedinečné přírodní a klimatické podmínky. Vinice se rozkládají na strmých svazích a jejich klima ovlivňuje jak Jaderské moře, které je od nich vzdálené asi 50 kilometrů, tak nedaleké Dolomity. Díky blízkosti moře mají hrozny dostatek slunce, což se odráží v jejich sladkosti, a vítr zase vysušuje vzduch, díky čemuž se zdejším hroznům vyhýbají plísně. Unikátní chuťové vlastnosti Prosecca způsobuje i stará půda z pískovce, morény a jílu. Nejlepší Prosecca mají označení DOCG, které zaručuje nejvyšší stupeň kvality.

Skladovat Prosecco – ano či ne?

Prosecco se obecně pije čerstvé. S přívlastkem “ročník” se u něj prakticky nikdy nesetkáte. Ideálně byste ho měli vypít ne později, než 24 měsíců od naplnění do lahví. Nejlepší je Prosecco ale během prvního roku, kdy má charakteristickou svěží ovocnou chuť.

Jak dlouho ale můžete Prosecco skladovat? Filtrované Prosecco má trvanlivost asi 2 roky, nefiltrované, které v sobě obsahuje kaly, sloužící jako přírodní konzervant, vydrží ještě o něco déle.

Lahve Prosecca byste měli skladovat ve vzpřímené poloze na tmavém a chladném místě – teplota by měla být přibližně 10-15°C. Důležité je ochránit je před světlem a teplem. To zaručí vyšší trvanlivost vína.

S jakými jídly Prosecco párovat

A jak Prosecco servírovat? Měli byste ho podávat vychlazené na 6-8 °C, ale přesná teplota se odvíjí od konkrétního druhu Prosecca. Doporučuje se ho místo klasických flétnových sklenic, které se používají na šampaňské, podávat ve sklenicích ve tvaru tulipánu. Můžete využít i pohár střední velikosti, určený na bílé víno.

Prosecco je všestranný osvěžující nápoj, který je ideální jako aperitiv, ale hodí se i jako doplněk k široké škále jídel. V tradiční italské kuchyni se podává společně s lokálními specialitami jako porcini, zvěřinou, regionálními sýry Bastardo a vyzrálým, lokálně vyrobeným salámem soppressa. Dobře funguje i s italskými předkrmy, jako jsou ančovičky, prosciutto, sardinky nebo srdíčka artyčoku.

Hodí se i k mořským plodům, měkkýšům, telecímu, kachně, kuřeti a jinému jemně ochucenému masu. Můžete si k němu dát i ořechové rizoto, lehké těstoviny nebo jakýkoliv dezert, který kombinuje sladkou a ostrou chuť, jako jsou například jahody v čokoládě, pomerančový nebo rebarborový koláč, hrušky pošírované zázvorem a skořicí, nebo smetanový kozí sýr s brusinkami.

Prosecco je prostě všestranné víno. Když si ho budete kupovat, počítejte ale nejlépe s okamžitou spotřebou. Trvanlivost správně skladovaného Prosecca sice může být i několik let, ale po druhém roce už ztrácí svou typickou chuť. Nejvíc vám bude chutnat čerstvé.

Přečtěte si také článek: Seznamte se s vínem Carmenere

Chcete potěšit své blízké dobrou lahvinkou kvalitního vína? Pak není nic snazšího, než navštívit náš e-shop, který nabízí vína velmi chutná a kvalitní.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/sylvester-silvestr-1905142/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About Helena Dvořáková

Jsem copywriterka na volné noze. Obleču váš web do slušivého kabátku ze slov a vět, střiženého na míru vašim potřebám. Nabídka mých služeb momentálně sídlí na Linkedin. Pokud chcete zjistit víc, klikněte na následující ikonku domečku..
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com