shop World of Wines
Jakou stravou neurazíme při ochutnávání lahodných vín?
World of wines

Jakou stravou neurazíme při ochutnávání lahodných vín?

Nalezení dokonalé chuťové souhry mezi vínem a jídlem nebývá jednoduché. Volba vhodné kombinace by měla být podepřena mnoha aspekty, kam řadíme zpracování pokrmu, použité suroviny, vybrané koření, druh hostiny, povětrnostní podmínky, přibližná kalkulace nákladů i individuální potřeby a případné zvyky.

Předpokladem opravdového požitku z ochutnávky vybraných vín je i dobrá volba nabízených pokrmů

Každý degustátor má jiné pravidlo, co se týče vztahu vína a jídla, ale platí důležité pravidlo, že když si vybíráte ideální vína k chystaným pokrmům, měli byste asi vědět, že čím jemnější a noblesnější pokrm, tím jemnější chuť a vůni by měl mít i zvolený druh vína. Chuťově plnější vína si budou rozumět s pokrmy o výraznější chuti a obráceně. Například z lehkého vína k ostré orientální omáčce se stane v ústech nevýrazná tekutina a obrácený extrém, z těžkého, výrazného vína k dušené šunce se stane fiasko. Je tedy pravidlem, že krmě a víno musí společně fungovat, žádná ze složek nesmí vyčnívat a navzájem se mají doplňovat. Kulinářský zázrak se tak zrodí velice snadno.

Nekonečné množství variant spojení jídla a vína

Co platí s jistotou, je vzájemné působení základních chutí. Třeba chuť slaná zvýrazňuje hořký dojem, zase hořká chuť posiluje pocit kyselosti, a třeba sladká chuť výrazně snižuje kyselou, rovněž slanou a hořkou. Pokud spolu zkombinujeme dvě chutě, které se doplňují, dotkneme se božské chuťové harmonie, což platí bohužel i naopak. Významnou součástí pokrmu, na niž se při výběru vína k předkládanému jídlu zaměříme, je také užitá surovina jako maso, zelenina, sýr, atp., podstatnou ingrediencí je i užité koření, nezapomíná se ani na charakter sosu.

Je zde neuvěřitelné množství variant, jak si opravdu vychutnat značkové víno a lahodný pokrm. Stačí se osmělit a pustit do nových zážitků v ochutnávání. Nehleďte na to, co se píše v časopisech a co radí odborníci, vždycky je nejlepší možnost ta, která člověku nejvíce vyhovuje.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com