shop World of Wines
Jakým pravidlem se řídit při spojování chutí lahodného jídla a výběrového vína?
World of wines

Jakým pravidlem se řídit při spojování chutí lahodného jídla a výběrového vína?

Nalézt ideální soulad mezi podávanými pokrmy a vínem není vůbec snadné. Kombinování je ovlivněno více důležitými činiteli, jako jsou příprava nabízeného jídla, dodané suroviny, zvolené koření, druh hostiny, roční sezona, rozpočet a v neposlední řadě osobní představy a zvyky.

Vzájemná podpora lahodného vína a jídla je samozřejmostí

Univerzální pravidla pro skloubení jídla a vína se můžou lišit podle zdroje, ale velmi důležitou poučkou je, že jestli sháníte vhodné víno k chystanému jídlu, tak platí, že čím delikátnější a lahodnější pokrm, tím jemnější vůni a chuť by mělo víno mít. K chuťově plnějším vínům se báječně hodí výraznější pokrmy a naopak. Spojíte-li pálivou omáčku s lehkým vínem, zbyde vám v ústech neslaná, nemastná chuť a opačně, dostatečný efekt nezpůsobí ani dušená šunka spojená s mohutným, těžkým vínem. Existuje pravidlo, že víno a pokrm musí vzájemně ladit, jednotně my se měly obohacovat, aniž by některá složka převažovala druhou. Výlučně tím bude dosaženo skutečného efektu.

Vyberte si z velkého počtu možností propojení skvělého vína a lahůdkové stravy

Co platí určitě, je mnohostranná symbióza stěžejních chutí. Například slaná chuť posiluje dojem hořkosti, a zase hořká chuť podporuje kyselý pocit, sladká chuť často zmenšuje kyselou, slanou, nebo i hořkou. Když zkombinujeme dvě chutě, jež se doplňují, snadno se dopracujeme se ke kulinářské harmonii, což platí i obráceně. Významnou složkou jídla, na kterou se soustřeďujeme při volbě vhodného vína k připravovanému občerstvení, je především užitá surovina jako mléčné výrobky, maso, zelenina, atp., opomenout by se nemělo ani využité koření, případně charakter omáčky.

Existuje skutečně řada nejrůznějších kombinací a možností, jak si dobré víno a lahodné jídlo společně vychutnat. Stačí se jen nebát nových prožitků a směle se pustit do ochutnávání. Bez ohledu na skutečnost, co se píše v časopisech a co radí specialisté, vždycky se jeví jako nejlepší možnost ta, jaká vám individuálně nejlépe sedí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com