shop World of Wines
Je libo sklenku Cava?
Je libo sklenku Cava?

Je libo sklenku Cava?

Cava se v současnosti řadí mezi nejprodávanější šumivá vína na světě, má mnoho obdivovatelů pro svůj typický ovocný charakter. Znakem je černá čtyřramenná hvězda nebo samotný nápis Cava.

Tento mok nepatří mezi pravá šampaňská vína, neboť ta pochází z francouzské oblasti Champagne a jsou vyráběna speciálním způsobem zvaným jako „šampaňská metoda.“ Španělská Cava se však v mnohém inspiruje. Většinou používá tradiční domorodé hrozny, mohou být však přidány i odrůdy francouzské, včetně Champagne. Metoda je shodná s tou francouzskou, jen s tím rozdílem, že ve Španělsku není nazývána jako „šampaňská,“ ale jako „tradiční.“

Rozdílný je fakt, že Cava nepochází pouze z jednoho španělského regionu, ale vyrábí se hned na několika místech. Nejproslulejší je severovýchodní Španělsko kolem Barcelony nebo oblast Penedés. Známá je však také Cava z ostatních míst, například z Utiel-Requena, Ribera del Guadiana aj. Většina těchto vín je vyrobena ze 2 nebo 3 odrůd hroznů. Mezi ty nejtradičnější patří Macabeu, Xarel.lo a Paralleda.

Chutě

Macabeu (také známý jako Viura) je nejčastěji používaným hroznem pro výrobu Cavy. Navzdory svému významu je jeho chuť poměrně jednoduchá se slabým květinovým aroma, citrónovými tóny a poněkud hořkým závěrem, který připomíná zelené mandle. Xarel.lo je na druhé straně mnohem aromatičtější s bohatými květinovými tóny a vůněmi hrušek nebo melounů. Poslední z častých hroznů Paralleda mísí vysokou kyselost s pikantním citrusovým aroma. Dohromady tvoří tyto tři odrůdy vyvážené ovocné víno, které není tak sladké jako Prosecco.

Styly

Brut Nature

Brut Nature je zvláštní kategorií brutů, který má ještě menší sladkost. Díky nízkému obsahu kalorií se těší čím dál větší oblibě.

Rosé

Chtějí – li vinaři docílit růžového Cava, je nutné přidat do mixu další hrozny. Běžně se používá například Garnacha pro své jahodové a malinové aroma nebo Monastrell, který dodá starorůžový odstín a broskvovo-květinové tóny.

Vintage

Starší Cavy mají neuvěřitelně lahodné tělo s tóny pečených jablek a mandlí.

Zdroj obrázku: http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=211783&picture=&jazyk=CS

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com