shop World of Wines
Kde se pěstuje nejvíce vinné révy?
Kde se pěstuje nejvíce vinné révy?

Kde se pěstuje nejvíce vinné révy?

Réva vinná je jedna z nejstarších kulturních rostlin pěstovaných člověkem. Vznikla vyšlechtěním původní divoké révy, i když se objevují i spekulace, které tuto teorii popírají, podle některých odborníků má réva prapůvod již v třetihorách. Ať už je původ vinné révy v třetihorách, nebo době kamenné, či nám ho poslal řecký bůh Dionýsos, nepopiratelným faktem je, že v dnešní době patří víno k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším nápojům. A v kterých zemích Evropy se víno pěstuje nejvíce? Jaká jsou jeho další nej?

Španělsko

Má největší rozlohu vinic, s 1 048 100 hektary zaujímá čelní místo Evropě v pěstování vinné révy. Největší vinařská oblast Castilla la Mancha se nachází v centrální části Španělska. Většina vinic tothoto regionu se nachází jižně pod Madridem a v horkém španělském slunci zde zrají vynikající odrůdy především bílé odrůdy Airén a Macabeo nebo červené Tempranillo, známé také pod názvem Cencibe, nebo oblíbená odrůda zvaná Grenache.

Francie

Asi bychom tento stát tipovali na přední místa ve vinařské hitparádě a je tomu opravdu tak. Francie má vymezeno pro pěstování vína 788 600 hektarů půdy. Historie pěstování vína ve Francii sahá až starověku, v současnosti vyprodukuje ročně 7-8 bilionů lahví s výborným vínem, jehož názvy a kvalita dobyly svět. Pinot, Chardonnay, Syrah, Cabernet Sauvignon jsou pro milovníky zárukou lahodného vína.

Itálie

Není překvapením, že Itálie je na třetím místě. 647 100 hektarů vinic se rozprostírá v této zemi, nejstarší oblastí pěstování vinné révy je pak známé a půvabné Toskánsko, kam se za krásami tohoto kraje a proslulou odrůdou vína Chianti sjíždí turisté z celého světa. Před čtyřmi lety byla Itálie největším producentem vína, samozřejmě nejen Chianti.

Bramborovou medaili v rozloze vinic má Portugalsko, za ním je pak Rumunsko a Německo. Následuje Maďarsko, proslulé svým světoznámým Tokajským vínem, Bulharsko, Řecko, Rakousko obsadili další příčky.
I v Česku tradice pěstování vinné révy sahá až do starověku, údajně k nám tuto rostlinu dovezli vojáci římských legií, současné době se v Čechách pěstuje víno na 19 000 hektarech a to především na Moravě, nejznámější oblasti jsou pak Mikulovsko, Velkopavlovicko, Znojemsko, v Čechách pak Mělnicko a Litoměřicko. Víno se i u nás začalo těšit velké oblibě a i když se říká, že Češi jsou národem pivařů, jistě se mezi námi najde spousta milovníků vína.

„In vino veritas“ – Ve víně je pravda, říká se. Pokud je tomu opravdu tak, nejvíce pravdomluvní jsou překvapivě Američané, kteří mají ve světě největší spotřebu vína. Za rok vypijí přes 30 milionů hektolitrů vína. Trochu překvapivé, že? Za nimi jsou pak už méně předvídatelně Francouzi a Italové.

Ale ať už jde o rozsah vinic, produkci, konzumaci vína, není důležité prvenství. Tady už vůbec nejde o soutěž. Víno má mnohé blahodárné účinky a kdo si umí vychutnat jeho chuť, vůni, určitě si umí vychutnat i život. A v umění vychutnávání života je i kus pravdy. Tak si pojďme dát sklenku!

Přečtěte si také článek: O víně

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-vintage-grapes-autumn-vine-957984/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com