Klimatické změny mohou ovlivnit chuť vašeho oblíbeného vína
chuť vašeho oblíbeného vína

Klimatické změny mohou ovlivnit chuť vašeho oblíbeného vína

Podle nové studie může klimatická změna poškodit chuť cavy. Teplejší a sušší klima může znamenat, že hrozny, které se používají k výrobě tohoto populárního španělského perlivého vína, budou dozrávat rychleji, což následně nepříznivě ovlivní celkovou chuť, aroma i kvalitu nápoje.

Katalánské víno, které se vyrábí podobným způsobem jako šampaňské, se skládá ze směsi bílých hroznů vypěstovaných na severovýchodě Španělska, které jsou proslulé svou bohatou krémovou chutí.

Studie publikovaná v časopise Agricultural and Forest Meteorology analyzovala dobu sklizně a výnosy v katalánské vinici mezi roky 1998 a 2012 a zaměřila se na dvě hlavní odrůdy hroznů používaných k produkci cava: Macabeo a Paralleda. Poté byl vytvořen matematický vzorec, který napodoboval, jak různé hrozny rostou za podmínek diktovaných změnou klimatu.

Podle studie by průměrná teplota během sezóny růstu hroznů mohla do roku 2020 stoupnout o 3, 2 °C. Přičemž se toto číslo může výrazně zvýšit, pokud nebudou kontrolovány globální emise skleníkových plynů, a to až na 4, 4 °C.

Vyšší teploty a sušší klima způsobí pravděpodobně nedostatek vody na vinicích, což výrazně ovlivní chuť vína, tj. bude kyselejší a sladší a také více alkoholické.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/vinice-série-hora-krajiny-1612092/

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.