shop World of Wines
Které chutné jídlo ideálně pasuje k výtečnému vínu?
World of wines

Které chutné jídlo ideálně pasuje k výtečnému vínu?

Objevení kulinářské harmonie při konzumaci dobrého vína a vhodného jídla nebývá snadné. Výběr ideální chuťové kombinace propojuje mnoho faktorů, jako jsou příprava daného pokrmu, užité suroviny, konkrétní vybrané koření, typ hostiny, roční sezona, kalkulace a také individuální představy a konkrétní zvyklosti.

Harmonický soulad podávaných laskomin a lahodného vína je základem

Podle každého zdroje jsou pravidla pro skloubení jídla a vína odlišná, podstatnou poučkou je, že pokud hledáte víno k jídlu, měli byste být dopředu informováni, že čím lahodnější a noblesnější krmě, tím lahodnější by mělo být i zvolené víno. Vína s výraznější chutí si rozumí s jídlem vydatné, plnohodnotné chuti a obráceně. Když například spojíte lehké víno s jídlem s pálivou omáčkou, víno se stane bezvýrazným nápojem a obráceně, kulinářský požitek nenastane ani spojením dušené šunky a výrazného, mohutného vína. Platí tedy, že jídlo a víno musí společně ladit, musí se spolu podporovat a doplňovat a ani jedna složka nesmí mít navrch. A tak se dosáhne na ojedinělý kulinářský prožitek.

Máte na výběr z mnoha variant spojení lahodného jídla a vybraného vína

Co je více než jisté, je vzájemná symbióza stěžejních chutí. Například slaná chuť posiluje dojem hořkosti, hořká chuť posiluje kyselý pocit, anebo sladká chuť může zmenšit kyselou, slanou, anebo také hořkou. Pokud sladíme dvě chutě, jež se doplňují, snadno docílíme perfektní harmonie, ale i naopak. Důležitou složkou pokrmu, na kterou se při výběru vína k danému jídlu soustřeďujeme, je především užitá surovina jako mléčné výrobky, maso, zelenina, atp., opomenout by se nemělo ani využité koření, případně charakter omáčky.

Existuje široká škála všelijakých variant a individuálních nápadů, jak si dobré víno a lahodné jídlo společně vychutnat. Stačí se pouze osmělit a otevřít se novým obzorům v ochutnávání. Bez ohledu na to, co se různě píše a co vám kdo osobně radí, vždy je perfektní variantou ta, jaká vám individuálně nejlépe sedí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com