shop World of Wines
Které lahůdky se hodí konzumovat u bílého a které naopak u červeného vína?
World of wines

Které lahůdky se hodí konzumovat u bílého a které naopak u červeného vína?

Objevení perfektní chuťové souhry mezi podávaným jídlem a vybraným vínem není lehké. Kombinování je ovlivněno více důležitými činiteli, jako jsou příprava nabízeného jídla, zvolené suroviny a koření, druh hostiny, roční sezona, propočtení nákladů i zohlednění individuálních představ, nebo regionálních zvyklostí.

Při výběru kvalitního vína s dobrým jídlem by se složky měly vzájemně doplňovat

Různí degustátoři uvádějí trošku jiná pravidla pro společnou konzumaci jídla a vína, ale velmi důležitou poučkou je, že jestli sháníte vhodné víno k chystanému jídlu, měli byste být dobře informováni, že čím jemnější a noblesnější pokrm, tím delikátnější chutí a vůní by se mělo pyšnit i vybrané víno. K chuťově plnějším vínům se báječně hodí výraznější pokrmy a naopak. Když například zapijete lehkým vínem ostrý orientální sos, víno se promění v nevýrazný nápoj a opačně, výrazné, těžké víno k dušené šunce nebude tou pravou kulinářskou harmonií. A tak platí poučka, že pokrm a víno musí fungovat v absolutním souladu, ani jedna složka by neměla převažovat jinou a vzájemně se mají obohacovat. Jedině tak se docílí nejlepšího zážitku.

Spojení kvalitního vína a jídla už souvisí s vašimi chutěmi a možnostmi

Co je však nad slunce jasné, je mnohostranné chuťové působení. Dojem hořkosti umocňuje slaná chuť, hořká chuť umocňuje kyselý pocit, naopak sladká chuť často zmírňuje kyselou, slanou a hořkou. Pokud spolu propojíme dvě chutě, jež se doplňují, jednoduše dosáhneme perfektní harmonie, ale bohužel i naopak. Význačnou součástí podávaného pokrmu, na niž se při volbě vína k chystanému jídlu zaměřujeme, je také užitá surovina jako maso, zelenina, sýr, atp., významnou ingrediencí je také koření a samozřejmě druh omáček.

Je zde neuvěřitelné množství variant, jak si vychutnat kvalitní víno a dobré jídlo. Otevírají se vám nové obzory v ochutnávce a získávání nového kulinářského umu. Nehleďte na fakt, co se píše v knihách a co vám radí odborníci, pokaždé je skvělou kombinací ta, která člověku nejvíce vyhovuje.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com