shop World of Wines
Které pokrmy pasují k značkovému vínu?
World of wines

Které pokrmy pasují k značkovému vínu?

Není jednoduché najít ideální soulad mezi pokrmy a vínem. Kombinování je ovlivněno více důležitými činiteli, jako jsou příprava nabízeného jídla, použití surovin a koření, charakter hostiny, roční období, rozpočet nákladů i posouzení konkrétních představ, nebo regionálních zvyků.

Kvalitní víno s vybranou stravou by měly navzájem souznít

Platná pravidla pro kombinace jídla a vína se mohou podle zdroje významně odlišovat, téměř vždy platí poučka, že když si vybíráte ideální víno k jídlu, měli byste znát, že čím lahodnější a jemnější strava, tím jemnější chuť a delikátnější vůni by měla mít i vámi vybraná odrůda vína. K chuťově plnějším vínům se báječně hodí výraznější pokrmy a naopak. Když například zapijete lehkým vínem ostrý orientální sos, víno se promění v nevýrazný nápoj a opačně, výrazné, těžké víno k dušené šunce nebude tou pravou kulinářskou harmonií. Platí proto pravidlo, že víno a pokrm musí vzájemně ladit, měly by si být oporou a obohacením, žádná varianta by neměla převažovat. Gastronomický zážitek tak bude na světě.

Nepředstavitelné množství možností

Co je však nad slunce jasné, je oboustranné chuťové propojení. Pocit hořkosti je posilován slanou chutí, a zase hořká chuť podporuje kyselý pocit, například sladká chuť zmírňuje kyselou, slanou, nebo i hořkou. Když vzájemně propojíme dvě chutě, jež se vzájemně doplňují, dojdeme k ideální harmonii, ale bohužel i opačně. Význačnou složkou podávaného jídla, na niž se při volbě vína k chystanému jídlu zaměřujeme, je hlavně použitá surovina jako maso, zelenina, atd., opomíjet se nemá ani užité koření a případně typ omáčky.

Existuje nepřeberné množství kombinací a variant, jak si pochutnat na víně a jídle současně. Stačí se jen nebát nových prožitků a směle se pustit do ochutnávání. Bez ohledu na skutečnost, co se píše a co kdo radí, pokaždé se jeví jako ideální varianta ta, jaká vám nejvíce sedí.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com