shop World of Wines
Které pravidlo se vyplatí dodržet při kombinaci dobrého jídla a lahodného vína?
World of wines

Které pravidlo se vyplatí dodržet při kombinaci dobrého jídla a lahodného vína?

Najít správný soulad mezi pokrmy a víny není jednoduché. Při kombinování jídla a vína je třeba zohlednit více faktorů, kam patří úprava jídla, užité suroviny, konkrétní koření, typ hostiny, povětrnostní podmínky daného ročního období, finanční rozpočet a rovněž konkrétní představy a zvyklosti.

Nezapomínejte na harmonické souznění lahodných vín s výtečnými pokrmy

Uznávaná pravidla pro slučování jídla a vína se odlišují podle rozmanitých zdrojů, platí poučka, že jestli volíte vhodné víno k připravovanému jídlu, měli byste vědět, že čím jsou jídla jemnější a delikátnější, tím delikátnější vůni a chuť by mělo vybrané víno obsahovat. Chuťově plnější vína si budou rozumět s pokrmy o výraznější chuti a obráceně. Spojíte-li pálivou omáčku s lehkým vínem, zbyde vám v ústech neslaná, nemastná chuť a opačně, žádný prožitek nenabídne ani dušená šunka zkombinovaná s těžkým, hutným vínem. Proto tedy platí, že jídlo a víno musí společně ladit, měly by si být oporou a obohacením, žádná varianta by neměla převažovat. A tak se dosáhne na ojedinělý kulinářský prožitek.

Kombinací existuje nepřeberné množství

Co však zaručeně funguje, je vzájemné působení základních chutí. Pocit hořkosti je posilován slanou chutí, a naopak hořká chuť zvýrazňuje pocit kyselosti, a třeba sladká chuť výrazně snižuje kyselou, slanou, nebo i hořkou. Sladíme-li dvě chutě, které se doplňují, dotkneme se chuťové harmonie, což platí i naopak. Významnou součástí pokrmu, na kterou se při výběru vína k danému jídlu soustřeďujeme, je rovněž využitá surovina jako maso, zelenina, atp., velmi důležitou ingrediencí je koření a v neposlední řadě také charakter omáček.

Máte před sebou skutečně širokou škálu rozmanitých variant a kombinací, jak si skutečně výběrové víno a lahodnou krmi společně vychutnat. Stačí se osmělit a pustit do nových zážitků v ochutnávání. Nehledě na fakt, co se různě píše a co vám kdo osobně radí, pokaždé se jeví jako ideální varianta ta, jež se hodí právě k vám osobně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com