shop World of Wines
Ledové víno je skutečná lahůdka
Ledové víno je skutečná lahůdka

Ledové víno je skutečná lahůdka

Ledové víno není v žádném případě jakékoliv víno z mrazáku. Jedná se o speciální víno, které vzniká za specifických podmínek. Pro labužníky, ale i pro občasné konzumenty je to opravdová lahůdka, která se nejlépe hodí ke sladkým dezertům a moučníkům. V České republice se jeho výroba rozběhla ve druhé polovině devadesátých let 20. století. Označení „přívlastkové víno“ získalo oficiálně v r. 2000, kdy byla tato vína zařazena do vinařského zákona.

Jak ledové víno vzniká

Nejvíce výrobců najdete ve střední Evropě a v Kanadě, kde jsou pro pěstování ledového vína nejvhodnější podmínky. Vyrábí se ze zmrzlých hroznů, které se sklízejí při teplotě -7° C. Proto vinaři musí se sběrem počkat obvykle až na přelom října a listopadu, kdy tyto podmínky nastanou. Pak vyrážejí na vinici časně ráno a sběr musí proběhnout rychle, dokud nezačne teplota vzduchu stoupat.

Charakteristika ledového vína

Jedná se o typ přívlastkových vín vyráběných ze zmrzlých hroznů. Typickými charakteristickými znaky jsou výrazné aroma, velká sladkost, nižší obsah alkoholu (8 až 9%) a vysoký obsah zbytkového cukru. Všechna ledová vína jsou sladká a velmi extraktivní. Mají příjemné exotické aroma s tóny ovoce, dále v nich najdete vůni medu a citrusů. Barva ledových vín může být bílá, červená i růžová.

Ledové víno a jídlo

Není to víno, které by bylo určeno ke každodennímu pití, ale o mimořádnou lahůdku. Nejlépe si ledové víno vychutnáte ke sladkým pokrmům, jejichž sladkou chuť neznásobí, ale spíše ji tlumí. Také se hodí jako aperitiv k sýrům, ale lze je popíjet i při konzumaci masa, nejlépe kachního nebo husích jater na medu.

Podávání ledových vín

K dokonalému vychutnání je třeba je servírovat v teplotě od 9 do 11 stupňů Celsia. Vyšší teplota snižuje kvalitu požitku z této lahůdky. Pro dokonalé vychutnání lze doporučit servírování v kvalitních sklenicích na víno.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/grapes-vintage-ice-wine-the-grapes-3898462/
kvalitních sklenicích na víno.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com