shop World of Wines
Může se víno zkazit?
Může se víno zkazit?

Může se víno zkazit?

Každý milovník vína, chce mít vždy doma nějakou lahvinku. Víte však, jak skladovat víno, aby dlouho vydrželo? V současné době již není problém pořídit si malou domácí vinotéku. Pokud si je nechcete nebo nemůžete pořídit, je potřeba pro lahve zvolit správné místo. V kuchyni či jídelně to mohou být police a zásuvky.
Pokud jste již lahev s vínem otevřeli, víno rychleji stárne a to díky provzdušnění a oxidaci. Pokud chcete víno uchovat tak aby se nezkazilo, mějte na paměti, že je potřeba jej dobře zašpuntovat zátkou z korku a uložit do lednice.

Pravidla pro skladování vína

Lahve s vínem neukládáme na místo, kde je světlo. Také je potřeba, aby prostor, kde je víno uloženo, měl konstantní teplotu.

Vzhledem k tomu, že většina z nás si víno kupuje pro okamžitou spotřebu, myslí na to i výrobci. Většina levnějších druhů je určena k okamžité konzumaci. Pokud máte rádi vína bílá, jejich doba spotřeba často bývá kolem tří měsíců od zakoupení. V případě červených druhů, lehčích je to pak doba o trochu delší. Vypít je můžete i po uplynutí doporučené doby, charakter vína však už může být jiný.

  • Pozor na pachy
    Pokud víno skladujete, ať už je to v polici, ve sklepě nebo v ledničce, mějte na paměti, že korkový uzávěr má velmi často tendenci nasávat pachy z jeho blízkého okolí. Ty se pak velmi rychle dostanou i do vinného aroma.
  • Manipulace s lahvemi
    Pokud chceme, aby se víno nezkazilo, je potřeba eliminovat i pohyb s lahvemi. Vyhýbejte se i místům, u nichž hrozí drobné otřesy.

Přemýšlíte o archivaci?

Jestliže chcete víno archivovat, vhodným místem je vinný sklep, který má teplotu konstantní, v rozmezí 10-12ºC. Pokud je teplota vyšší, víno rychleji stárne. Jestliže nemáte tuto možnost, volte takovou místnost, kde teplota nekolísá. Také světlo není žádoucí. Pozor si dejte i na pachy, které by se mohly v prostoru, kde budete víno skladovat, objevovat.

Přečtěte si také článek: Víte, jaká je trvanlivost vína?

K dobrému jídlu patří i lahvinka kvalitního vína. To naleznete v nabídce našeho e-shop. Tak neváhejte a navštivte jej, zajisté si vyberete.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/v%C3%ADno-vina%C5%99stv%C3%AD-burgundy-rioja-cava-426466/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com