shop World of Wines
Naučte se, jak se správně servíruje šampaňské
Naučte se, jak se správně servíruje šampaňské

Naučte se, jak se správně servíruje šampaňské

Víte, jak se správně servíruje šampaňské? Mnohdy se pod pojem šampaňské zahrnují veškerá šumivá vína, což je nesprávné. Šampaňské víno je pouze jedno a pochází z francouzské oblasti Champagne.

K jeho výrobě se používají pouze tři povolené odrůdy Pinot Meunier, Pinot Noir a Chardonnay. Žádné šumivé víno nepocházející z této oblasti nesmí mít na etiketě vyznačen název Champagne. Pro servírování šampaňského platí určitá pravidla, jejichž porušením se připravíte o kvalitní vlastnosti tohoto moku. Nejčastěji to bývá přechlazení, rychlé nalévání a užití nevhodných sklenek.

Správná teplota

Servírované šampaňské má mít teplotu 8-12°C. Některé restaurace podávají šampaňské podchlazené na menší teploty. Ztrácí se tak výborná chuť a lze tak pokazit i sebekvalitnější nápoj. Vytrácí se tím i vůně, jelikož díky nižší teplotě vystupuje na povrch alkohol. Nejlepším způsobem servírování je umístění lahve asi na půl hodiny do kbelíku s vodou a ledem. Rovněž uložení lahve do lednice není prohřeškem, ovšem musíme dbát na stáří a druh šampaňského. Podle odborníků by před servírováním mělo mít šampaňské teplotu 9°C. Čím starší víno je, tím by měla být vyšší teplota. Nejstarší druhy šampaňského by měly mít teplotu maximálně 14°C.

Jak nalévat a do jakých sklenic

Nalévat se musí pomalu, jelikož příliš rychlým naléváním ztrácí šampaňské své typické perlení. Otázkou je, jaké volit sklenice. Častým nešvarem je používání sklenek typu „flétna“ nebo „miska“. Oba druhy jsou absolutně nevhodné, neboť se v nich šampaňské nemůže rozvinout a uvolnit své typické aroma. Jedině správnou sklenkou je tvar tulipánu, do kterého pravé šampaňské patří.

Další dobré rady

Šampaňské je třeba uchovávat na chladném a tmavém místě. Při otevírání držíme lahev kvůli bezpečnosti v úhlu 45° směrem od od sebe a od hostů. Jednou rukou držíme lahev za hrdlo tak, abychom zabezpečili špunt. Druhou rukou uvolníme drátěný košík. Pak otáčíme špunt jedním směrem a lahev druhým. Pokud uděláte vše správně, nemělo by být otevření slyšet. Sklenky se dolévají do poloviny. Nejprve je podáme dámám, pak význačným osobám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-pikola-%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-sklo-1110591/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com