shop World of Wines
Víno a sýry – naučte se je kombinovat
Naučte se kombinovat víno se sýry

Víno a sýry – naučte se je kombinovat

Že víno a sýry k sobě zkrátka patří, to věděli již naši předkové a proto ve vinařských oblastech vznikaly i sýrárny. Průkopníky a velkými znalci této kombinace jsou především Francouzi a Italové. Pozadu však nezůstávají v tomto směru ani ve Španělsku nebo Řecku a v posledních letech také na Slovensku. Dosáhnout co nejlepší chuťové harmonie bývá někdy věda a dokonce se tomuto oboru věnují i vyškolení sommeliéři.

Dobré rady pro laiky jaké víno k sýrům

I v domácím prostředí si můžete vychutnat zajímavé kombinace vína a sýra. Neexistují žádná universální striktní pravidla, podle kterých by se mělo vybírat víno a k němu vhodné sýry. Lze se však řídit několika osvědčenými doporučeními, díky nimž můžete dosáhnout optimální kombinace vína a sýru. Především se držte zásady regionality a nakupovat jak víno tak sýry z jedné oblasti. Universální rady nelze poskytovat také proto, jelikož každý člověk má jiné chutě. Co může pro někoho znamenat vrcholný gurmánský zážitek, nemusí být pro jiného nic moc. Existují různá doporučení, která mohou mást, takže záleží na každém, aby vyzkoušel různé varianty a vybral si podle své chutě. Několik osvědčených zásad pro výběr nejchutnějších kombinací sýru a vína lze přece jenom doporučit:

  • k výraznému vínu patří také výrazný sýr, a naopak
  • sýry již ze své podstaty potřebují víno s plným buketem. Nezáleží na barvě vína, která není důležitá
  • samozřejmostí je, že kvalitní víno vyžaduje kvalitní sýr a naopak
  • k dokonalé chuti sýra patří také ovoce, hlavně melouny, jahody, fíky, mango, olivy, kuličky hroznového vína, papája nebo ořechy
  • většinou se sýry kombinují s bílými víny. V minulosti se sýry konzumovaly i s červenými víny, což bylo ovšem ještě v době, kdy červená vína neobsahovala taniny. V současné však tanické víno a sýr neláká, jelikož se z obou vytrácejí tóny a chutě jsou potlačeny
  • v některých případech není kombinace sýru a vína vhodná. Platí to pro velmi výrazné a pikantní sýry, k nimž se lépe hodí pivo. Jedná se například o sýry zrající pod bodem mrazu, což platí pro tvarůžky, romadúr nebo klasické pivní sýry.

Některé tipy pro sýrovou-vinnou kombinaci

Kombinací je celá řada, stejně jako je mnoho druhů vína a sýrů. Doporučit lze například kombinaci polotvrdého sýru s bílým vínem suchým a středně těžkým nebo středně plným červeným. Uzený sýr si sedí s plnými červenými víny, Parmazán má rád ovocné víno nebo svěží bílé, sýry s bílou plísní vyžadují bílé suché, tavený sýr lze kombinovat s lehkými suchými víny atd.

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Tento článek je dostupný také v jazyce: Angličtina

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%ADno-s%C3%BDr-chl%C3%A9b-kav%C3%A1rna-pa%C5%99%C3%AD%C5%BE-905098/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com