shop World of Wines
Naučte se správně degustovat víno
Naučte se správně degustovat víno

Naučte se správně degustovat víno

Umíte správně degustovat víno? Profesionální degustátoři mají schopnost poznat a rozlišit nejen kvalitu vína, ale i jejich odrůdy, ba dokonce lokalitu jejich pěstování. Vyžaduje to nejen odborné znalosti, ale také mnohaletý cvik, zkušenosti i osobní dispozice pro tuto činnost.
Pokud se chcete stát degustátorem pouze na amatérské úrovni a mít tak dobrý pocit, že vás těžko někdo napálí, můžete si osvojit některé hlavní zásady poznávání vín. Budete tak mít i vlastní dobrý pocit, že vínům rozumíte a nerozlišujete pouze víno červené a bílé.

Jak degustovat

Degustovat víno můžete i sami doma, ale musíte si k tomu vytvořit příhodné podmínky. Prostředí by mělo být klidné a příjemné, osvětlení pokud možno přírodní a teplota v místnosti by měla být kolem 20°C. Ve vzduchu by neměly být cítit jiné pachy. Víno by mělo být vychlazené na teplotu, která je pro dané víno vhodná. Pokud mluvíme o pokojové teplotě, rozumíme tím teplotu 16-18°C.

Důležitý je správný výběr sklenky, která má na ochutnávku velký vliv. Ideální je tulipánový tvar s dlouhou stopkou. Výjimkou jsou červená vína, pro která se hodí sklenky balónové a šumivá vína, která nejlépe vyniknou v dlouhé sklence typu flétna. Všechny sklenky mají dlouhou stopku, díky které nedochází k zahřívání vína do ruky.

Zásady degustování

Degustace znamená ochutnávku vín, při které však nejsou zapojeny pouze chuťové smysly. Naopak při degustaci musíme používat i zrak, čich, sluch a hmat. Zrakem hodnotíme barvu, čichem vůni a chutí a hmatem chuťový projev vína. Sluch se uplatňuje při degustaci šumivých vín, kdy posloucháme praskání bublinek vycházejících z vína.

Při degustaci musíme postupovat krok za krokem. Nejprve zrakem posoudíme barvu, čistotu a viskozitu vína. Správné víno by mělo být čiré bez matných tónů nebo kalů. Víno se nalije do sklenice, kterou držíme za stopku nebo za patu. Z barvy lze poznat stáří, původ, odrůdu i vyzrálost hroznů.

Při dalším kroku nejprve sklenicí zakroužíme, aby se víno provzdušnilo a zvýšila se koncentrace aromatických látek. Teprve pak přivoníme tak, že nos vsuneme hluboko do sklenice a jedním silnějším nadechnutím se přesvědčíme o vůni. První dojem bývá nejdůležitější.

Ochutnání provedeme tak, že nejprve víno v ústech poválíme asi 10 sekund po celém jazyku, aby se dostalo na všechny chuťové pohárky. Nabereme si pouze množství odpovídající polévkové lžíci. V chuti hodnotíme čistotu vína, kvalitu chuti, obsah a harmonii. Důležitá je délka trvání chuťového vjemu po polknutí. Rozlišujeme čtyři základní chuťové směry, kterými jsou sladkost, slanost, kyselost a hořkost.

Pokud chcete ochutnat i další vína, můžete chuťové pohárky neutralizovat pramenitou vodou nebo třeba bílým pečivem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%ADno-lahve-sekt-led-oslava-p%C3%A1rty-786933/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com