shop World of Wines
Návštěva vinárny DiVino Gozsdu v Budapešti
DiVino Gozsdu - výborná vinárna v Budapešti.

Návštěva vinárny DiVino Gozsdu v Budapešti

Na prodloužený víkend jsme se rozhodli navštívit našeho bývalého jižního souseda Maďarsko, konkrétně Budapešť. A jako vždy jsme objevovali kouzlo místních vín podávaných ve vinárnách s neopakovatelnou atmosférou.

Vinárna DiVino Gozsdu.

Vinárnu jsme objevili při průchodu pasáží Gozsdu, která byla v blízkosti našeho hotelu. Mají tady skvělý výběr kvalitních vín a dobře vaří. Ne všechny vína mají na vinném lístku a proto je dobře se pořádně informovat u obsluhy, která informace ráda poskytne. K jídlu jsme si dali sirloin steak, který byl šťavnatý a velice chutný včetně přílohy. Byli jsme zde velmi spokojeni i pro atmosféru, která zde panovala. Tak jsme se sem vrátili i další večer.

Samotná pasáž Gozsdu i přilehlé ulice Židovské čtvrti nás příjemně překvapily jak silný noční život je zde veden. Návštěva této oblasti určitě stojí za to a je to neopakovatelný zážitek.

Árvay Sauvignon Blanc 2016 suché, oblast Tokaj a tőkekirály

Toto suché víno jsme zvolili při naší první návštěvě na doporučení obsluhy a chutnalo nám. Víno pocházelo z oblasti Tokaj, z předního vinařstvi János Árvay, která je jedna z vyhlášenějších oblasti v Maďarsku. Je to nejsevernější a nejslavnější vinařský region Maďarska s více než 1000 let starou historií. Slavná dezertní vína se tu vyrábějí z odrůd Furmint, Hárslevelü a Sárga Muskotály (Muškát žlutý).

Sauvignon Blanc je nazelenalé žluté víno. Má aroma grapefruitu, bazalky, manga, vlčí slámy a minerálů z tokajské sopečné horniny.

Olaszrizling Laposa Birtok 4 Hegy 2017 suché, oblast Badacsony

Toto víno jsme zvolili při naší druhé návštěvě vinárny a bylo opravdu velmi dobré. Vína z této oblasti máme z maďarských vín nejraději. Zvolili jsme klasickou tamní odrůdu, a to je olaszrizling. Víno je nejrozšířenější maďarskou odrůdou bílého vína. Víno vůbec nesouvisí s německým vznešeným Rýnem nebo Bílým ryzlinkem rýnským. Tato archetypická středoevropská odrůda je spojena s řadou monikérů. Je to Welschriesling v Rakousku, Riesling Italico v Itálii a Rumunsku, Laški Rizling ve Slovinsku, Ryzlink Vlašský v České republice, Rizling Italyanski v Srbsku a Rizling Vlašský na Slovensku.

Vinice se rozprostírají na levé části severního břehu jezera Balaton. Díky vulkanickému podloží, vnitrozemskému mikroklimatu a jezeru, ve kterém se odráží sluneční paprsky, má tento region nejlepší předpoklady pro produkci plných, extraktivních bílých vín s pěknou kyselinou z odrůd Olaszrizling, Rizlingszilváni, Kéknyelü, dále Szürkebarát (Pinot Gris), Muscat Ottonel a Tramini, která bývají polosuchá až polosladká.

Přečtěte si také článek: Maurerův stůl V zátiší

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com