shop World of Wines
Nebojte se kombinací různých jídel při degustaci rozličných vín?
World of wines

Nebojte se kombinací různých jídel při degustaci rozličných vín?

Nalézt ideální soulad mezi podávanými pokrmy a vínem není vůbec snadné. Při vybírání bychom se měli řídit důležitými aspekty, jako jsou úprava podávaného jídla, zvolené suroviny a koření, charakter hodování, roční doba, ekonomický rozpočet i respektování individuálních přání a zvyklostí.

Dobré víno a kvalitní jídlo by se měly vzájemně podporovat

Obecná pravidla o vztahu jídla a vína se mohou z různých zdrojů podstatně lišit, avšak základní aspekt je nesporný, volíte-li víno k jídlu, měli byste být dobře informováni, že čím jsou jídla jemnější a delikátnější, tím delikátnější vůni a chuť by mělo vybrané víno obsahovat. Jídla s výraznější chutí je možné kombinovat s chuťově plnějšími víny a naopak. Kombinací lehkého vína s pálivým orientálním sosem se z vína stane bezvýrazný nápoj a druhý extrém, gastronomický zážitek nepřinese rovněž dušená šunka zapitá těžkým, výrazným vínem. A tak platí poučka, že víno a jídlo musí být ve vyvážené symbióze, ani jedna složka by neměla převažovat jinou a vzájemně se mají obohacovat. Výlučně tím bude dosaženo skutečného efektu.

Propojení výtečného vína je odvislé od vašich chutí, nápadů a možností

Co je skutečně zaručené, je vzájemná harmonie primárních chutí. Pocit hořkosti významně posiluje chuť slaná, a naopak hořká chuť zvýrazňuje pocit kyselosti, nebo sladká chuť obvykle zmenšuje kyselou, slanou, nebo hořkou. Pokud spolu propojíme dvě chutě, jež se společně doplňují, můžeme docílit harmonie a naopak. Podstatnou součástí chystaných laskomin, na kterou se soustřeďujeme při volbě vhodného vína k připravovanému občerstvení, je zvláště použitá surovina jako maso, sýr, zelenina, typ přílohy, atp., význačnou ingrediencí je rovněž užité koření, neopomíná se ani druh omáčky.

Máte před sebou skutečně širokou škálu rozmanitých variant a kombinací, jak si opravdu pochutnat na lahodném víně a jídle současně. Teď už se můžete směle pustit do testování a objevování nových kulinářských prožitků. Bez ohledu na fakt, co se píše v příručkách a co radí znalci, je vždy nejlepší kombinace ta, která nejvíce vyhovuje vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com