shop World of Wines
Nejstarší česká vinařská oblast
Nejstarší česká vinařská oblast

Nejstarší česká vinařská oblast

Na našem území je převážná produkce vína soustředěna v oblasti jižní a jihovýchodní Moravy. Tato moravská tradice, jejímž počátkům dala základ kolonizace Římany, sahá již do období Velkomoravské říše. Největší rozmach zaznamenává vinařství v 17. století. Na konci 20. století se objevují nové technologie a s nimi i nové generace vinařů, kteří do tohoto odvětví vnášejí i nové tradice.

Mezi nejrozšířenější odrůdy patří Müller Thurgau,Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Každoročně můžete navštívit vinobraní, což jsou oslavy vína. Mezi nejznámější a největší vinobraní patří to ve Znojmě, Mikulově, Brně a v Čechách pak na Mělníku.

Moravská vinařská oblast

Tuto oblast tvoří čtyři podooblasti a velké množství vinařských obcí. Rozkládá se především v úrodných nížinách Jihomoravského kraje a v jižní části kraje Zlínského, v okolí řek Dyje, Jihlava, Svratka a Morava. Toto území má velmi dobré předpoklady pro vinifikaci bílých vín.

Centrum Velké Moravy, hradiště v Mikulčicích, bylo v minulosti místem, kde se vinařská tradice začala rozvíjet. Víno bylo používáno především pro liturgické účely. Díky klášterům tak dochází k rozšiřováni pěstování vína na další území Moravy.

Na tuto tradici navazuje i panovník Karel IV., který na Moravu nejen, že nechává dopravit sazenice vinné révy z oblasti Bourgogne, ale přijíždějí sem i francouzští vinaři. Díky tomu se pěstování a následné zpracování vína nejen zdokonaluje, ale i rozšiřuje na další území.

V současné době spočívá jedinečnost tohoto místa především ve velkém množství rodinných vinařství, která ctí tradice a jsou nadšená pro to, co dělají.

Vína vyráběná na jižní Moravě jsou svěží, aromatická a plná a to především díky tomu, že zrání vinné révy probíhá pomalu, díky čemuž se v ní nejen koncentruje, ale i udrží velké množství aromatických látek.

Přečtěte si také článek: Mikulovská vinařská podoblast

V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.

Tento článek je dostupný také v jazyce: Angličtina

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/path-mikulov-p%C3%A1lava-2226055/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com