shop World of Wines
Několik doporučení na opravdu výtečné zkombinování lahodného vína a chutného jídla
World of wines

Několik doporučení na opravdu výtečné zkombinování lahodného vína a chutného jídla

Není úplně snadné naučit se vybírat víno k chystaným pokrmům. Při kombinování jídla a vína je třeba zohlednit více faktorů, kam patří úprava jídla, užité suroviny, konkrétní koření, podoba hostiny, předpověď počasí i roční období, rozpočet a v neposlední řadě osobní představy a zvyky.

Sladěním značkového vína s lahodnými pokrmy dosáhnete neskutečného kulinářského efektu

Obecně platná pravidla pro kombinování jídla a vína se liší podle regionu i osobních představ, avšak důležitým pravidlem je, že pokud si vybíráte víno k jídlu, tak platí, že čím noblesnější a delikátnější jídlo, tím lahodnější chuť a jemnější vůni by měl mít i vybraný typ vína. Chuťově výrazná vína si mohou podat ruku s jídlem plnější chuti a opačně. Jestli si dáte jemné víno k pálivé omáčce, zůstane vám v ústech obyčejná, nevýrazná tekutina a naopak, dušená šunka zapitá výrazným a mohutným vínem rozhodně nenabídne kulinářský zážitek. Existuje pravidlo, že víno a strava budou navzájem ladit, měly by se navzájem podporovat a obohacovat a žádná složka by neměla převažovat druhou. Výhradně tak se stane skutečný degustátorský a kulinářský zázrak.

Nekonečné množství variant spojení lahodného jídla a kvalitního vína

Co je určitě zaručené, je společná chuťová harmonie. Chuť slaná posiluje pocit hořkosti, hořká chuť umocňuje kyselý pocit, naopak sladká chuť často zmírňuje kyselou, slanou, či hořkou. Spojíme-li dvě chutě, které se společně ideálně doplňují, snadno se dopracujeme se ke kulinářské harmonii, což platí i obráceně. Významnou složkou jídla, na kterou se zaměřujeme při výběru ideálního vína k chystanému občerstvení, je rovněž využitá surovina jako maso, zelenina, atp., velmi důležitou ingrediencí je koření a v neposlední řadě také charakter omáček.

Otevírá se před vámi svět nekonečných možností a nápadů, jak si skutečně smlsnout na kvalitním vínu společně s dobrým jídlem. Nyní už se můžete nebojácně pustit do ochutnávání a získávání nových zážitků. Nehleďte na fakt, co se píše v knihách a co vám radí třeba znalci, vždy je ideální variantou ta, jež se hodí právě k vám osobně.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com