shop World of Wines
Několik rad na ideální zkombinování dobrého vína a lahodných pokrmů
World of wines

Několik rad na ideální zkombinování dobrého vína a lahodných pokrmů

Najít správný soulad mezi pokrmy a víny není jednoduché. Ve volbě hraje důležitou roli celá řada faktorů: úprava pokrmu, dodané suroviny, zvolené koření, typ hodování, roční údobí, finanční rozpočet a rovněž konkrétní představy a zvyklosti.

Vyvážená harmonie podávaného jídla a vína se hodí

Každý zdroj uvádí trochu odlišná pravidla pro vztah konzumovaného jídla s vínem, avšak téměř vždy platí poučka, když sháníte vhodné víno k jídlu, měli byste dopředu znát, že čím delikátnější a lahodnější pokrm, tím jemnější vůni a chuť by mělo víno mít. K jídlům výraznější chuti se báječně hodí právě vína s plnější chutí. Zkombinujete-li pálivou orientální omáčku s lehkým vínem, víno se obrátí v nevýraznou tekutinu a naopak, z konzumace dušené šunky spolu s těžkým, mohutným vínem nebude nikdo nadšen. Proto platí poučka, že pokrm a víno musí fungovat v absolutním souladu, všechny složky mají být vyvážené, aniž by se převyšovaly. Tím se docílí jedinečný efektivní zážitek.

Obrovský počet nesčetných kombinací vína a pokrmů

Co však zaručeně funguje, je mnohostranná symbióza stěžejních chutí. Výrazně slaná chuť podporuje pocit hořkosti, naopak hořká chuť zvýrazňuje kyselý pocit, sladká zmírňuje kyselou, slanou i hořkou. Když zkombinujeme dvě chutě, jež jsou spolu v symbióze, jednoduše dosáhneme perfektní harmonie, ale bohužel i naopak. Závažnou složkou podávaných lahůdek, na niž bychom se při volbě vína k chystanému jídlu měli zaměřit, je ovšem také využitá surovina jako sýr, maso, zelenina, přílohy, atd., závažnou ingrediencí je rovněž koření a pochopitelně typ omáček.

Je před vámi otevřený prostor s možnostmi a variacemi, jak si smlsnout na značkovém vínu společně s kvalitním jídlem. A tak se směle pusťte do testování a objevování nových kulinářských dovedností. Nehledě na skutečnost, co se píše v časopisech a co radí specialisté, vždycky se jeví jako nejlepší možnost ta, jež se individuálně hodí právě vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com