shop World of Wines
Několik tipů na skutečně skvělé zkombinování vína a jídla
World of wines

Několik tipů na skutečně skvělé zkombinování vína a jídla

Objevení kulinářské harmonie při konzumaci dobrého vína a vhodného jídla nebývá snadné. Při výběru se řídíme mnoha hledisky, jako je zpracování jídla, použité suroviny, vybrané koření, konkrétní podoba hodování, druh ročního období, ekonomický rozpočet i respektování individuálních přání a zvyklostí.

Ideální volba značkového vína spolu s lahodným jídlem je prožitkem, na jaký se nezapomíná

Univerzální pravidla pro skloubení jídla a vína se můžou lišit podle zdroje, důležité pravidlo platí, sháníte-li výtečné víno k chystanému jídlu, měli byste být informováni, že čím je strava jemnější a lahodnější, tím jemnější chuť a delikátnější vůni by měla mít i vámi vybraná odrůda vína. K jídlům výraznější chuti se báječně hodí právě vína s plnější chutí. Pokud tedy jemným vínem zapijete ostrou orientální omáčku, z vína zbyde plytký drink a obráceně, dušená šunka zapitá výrazným a mohutným vínem rozhodně nenabídne kulinářský zážitek. A tak platí, že víno a strava budou navzájem ladit, musí se spolu podporovat a doplňovat a ani jedna složka nesmí mít navrch. Výhradně tak se stane skutečný degustátorský a kulinářský zázrak.

Absolutní počet nesčetných kombinací

Co ale spolehlivě funguje, je oboustranné propojení základních chutí. Dojem hořkosti je umocňován chutí slanou, hořká chuť posiluje kyselý pocit, například sladká chuť zmírňuje kyselou, rovněž slanou a hořkou. Pokud zkombinujeme dvě chutě, které jsou spolu v perfektní symbióze, snadno docílíme perfektní harmonie, ale i naopak. Podstatnou součástí chystaných laskomin, na kterou se zaměřujeme při výběru ideálního vína k chystanému občerstvení, je ovšem i daná surovina jako maso, zelenina, mléčné výrobky, atp., opomíjet se nemá ani užité koření a případně typ omáčky.

Existuje nepřeberné množství kombinací a variant, jak si dobré víno a lahodné jídlo společně vychutnat. Stačí se jen nebát nových prožitků a směle se pustit do ochutnávání. Bez ohledu na skutečnost, co se píše v časopisech a co radí odborníci, pokaždé je ideální kombinací ta, jež se individuálně hodí právě vám.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/romantick%C3%A9-romantick%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-v%C3%ADno-744760/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com