shop World of Wines
Objevte kouzlo karafy na víno
Objevte kouzlo karafy na víno

Objevte kouzlo karafy na víno

Mnozí lidé si pod pojmem karafa představují krásnou dekoraci, někteří laici nevědí nic a jen málokdo si tento předmět spojí s vínem. Ovšem opravdoví znalci vína vědí moc dobře, jak chutná víno z karafy. Ptáte-li se, proč tomu tak je, přečtěte si následující důvody.

Proč přelévat víno do karafy?

Odborníkům, kteří se vínem zabývají, starají se o ně a nalévají je hostům ve vybraných restauracích, hotelech a vinárnách, se říká someliéři. V jejich terminologii se přelévání vína do karafy říká dekantování. Přelévání vína má kromě estetického vjemu další dva důvody. Tím prvním je oddělování sedimentu, což jsou vysrážené taniny a barviva, od vína. Tato metoda se používá především o starších nefiltrovaných vín. Druhým důvodem, který je možná ještě důležitější, je provzdušnění a následné otevření a scelení vína. Proto se do karaf přelévají i vína mladá, červená i bílá.

Druhy karaf

Pro dekantování mladších vín se používá tvz. lodní karafa. Je typická širokým dnem, díky kterému se víno skutečně důkladně provzdušní. Karafy s užším dnem jsou určeny spíše pro starší, subtilnější vína, která nepotřebují tolik oxidovat.
Jelikož při výběru karafy hraje roli také již zmíněné estetické hledisko, volte prostě takovou karafu, která vám vyhovuje a která se vám líbí. Měla by ale být vyrobena z čirého, nejlépe křišťálového skla.

Jak víno připravit?

Pokud plánujete nějakou akci, na které budete chtít podávat víno z karafy, je třeba dbát na jeho správnou přípravu, která je odvislá od druhu vína. Například mladé víno stačí otevřít před jeho přelévaním do karafy půl až dvě hodiny předem, ovšem naproti tomu vína subtilnější můžete nechat vydýchat 4-12 hodin. Při samotném přelévaní držte karafu vždy šikmo a víno nalévejte po vnitřních stěnách karafy.

Karafa jako dekorace

Kromě svého hlavního účelu může karafa plnit u funkci dekorační. Na výběr jsou nejrůznější tvary a styly, včetně moderně vyhlížejících nádobách. Rozhodně si pořiďte takovou karafu, kterou nebudete muset schovávat po skříních, ale naopak ji budete moci vystavit na odiv návštěvám a kochat se její krásou i sami. Kromě toho, že se vám bude líbit, by karafa měla stylově ladit s celkovým pojetím vašeho interiéru.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/j%C3%ADst-drink-v%C3%ADno-karafy-sklo-bacon-1288805/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com