shop World of Wines
Oblíbené odrůdy bílého vína
Oblíbené odrůdy bílého vína

Oblíbené odrůdy bílého vína

Bílé víno nejen dokonale doplní chuť pokrmů, ale také je to oblíbené osvěžení pro horké letní dny či vlahé večery při posezení s přáteli. Jeho chuti holdovali i naši předkové. Pro jeho výrobu se používá nejen bílá odrůda vinné révy, ale také červená nebo modrá.

Rozdělení bílého vína podle cukernatosti

Cukernatost rozděluje bílé víno do několika druhů a také může být ukazatelem jeho kvality. Jednotkou cukernatosti jsou °NM – stupně normalizovaného moštoměru, jedná se o obsah cukru v hroznech.

Stolní víno má nejnižší kvalitu. Hrozny určené pro jeho výrobu mohou být libovolné, ale jejich domovinou musí být některý ze států EU. Zemské víno má nízkou cukernatost, bývá tedy doslazováno. Ve většině případů se objevuje v produkci menších vinařů.

U jakostního vína je minimální NM 15º. Pokud však je pod 19º, bývá víno doslazováno řepným cukrem. Jakostní víno s přívlastkem není doslazováno, NM je od 19º a hrozny určené pro jeho výrobu musejí pocházet z jedné vinařské oblasti.

 • Rozdělení vína podle zbytkového cukru
  Tady si můžeme vybrat víno suché (nejnižší obsah cukru), polosuché, polosladké nebo sladké (nejvyšší obsah cukru).

Oblíbené odrůdy bílého vína

Odrůd bílého vína je velké množství, některé jsou známé a oblíbené, jiné jsou známé méně. Mezi ty oblíbenější patří Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Sauvignon.

 • Veltlínské zelené
  Původní domovinou bylo, s největší pravděpodobností, Rakousko. Nejlépe chutná mladé, tedy tedy ideální volbou pro archivaci. Nabízí svěžest, vyšší obsah kyselin a ovocné tóny.
 • Ryzlink rýnský
  Domovinou je německé Porýní. Vzhledem k tomu, že hroznům nevadí mrazíky, vyrábí se z něj ledové víno.
 • Rulandské bílé
  Domovinou je Francie. Vinná réva brzy raší a je náchylná vůči jarním mrazíkům. Využívá se jako surovina pro výrobu vína šumivého.
 • Sauvignon
  S největší pravděpodobností pochází tato vinná odrůda z oblasti Bordeaux. Víno z ní vyráběné má intenzivní vůni a chuť kopřiv, výběr z hroznů pak aroma broskve nebo angreštu.

Přečtěte si také článek: Seznamte se s víny odrůdy Zweigeltrebe

Že ve víně je pravda, ví asi každý z nás. Ne každý však ví, že náš e-shop nabízí vína té nejvyšší kvality. Pokud nevěříte, navštivte jej a přesvědčte se sami.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/v%C3%ADno-skleni%C4%8Dka-na-v%C3%ADno-voln%C3%BD-%C4%8Das-2789265/

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com