shop World of Wines
Ochutnali jste už ovocná vína?
Ochutnali jste už ovocná vína?

Ochutnali jste už ovocná vína?

Někdo může tvrdit, že hrozny jsou také ovoce. To je sice pravda, ovšem klasické víno vyprodukované z hroznů se od ovocných vín liší. Ovocná vína představují samostatnou kategorii a nejsou žádnou náhražkou běžných vín.

Jak vznikají

Ovocná vína se vyrábějí tak, že se nechá kvasit samotné ovoce nebo jeho šťáva, vyjma hroznové révy. Ta se může před kvašením upravovat přidáváním vody a cukru. Podle technologického postupu při výrobě se ovocná vína rozlišují dále na vína dezertní a likérová. Likérové víno se vyrábí z nekvašené šťávy ovoce nebo šťávy z plodů černého bezu s přidáním destilátu a cukru. Do dezertních vín se přidává koření nebo výluhy z koření. Jako ovocné víno se označují i vína, vyrobená z jiných surovin, než z ovoce. Mohou to být například i květiny a byliny. Příkladem může být levandulové víno, vyráběné v Čechách v posledních letech v Mikulově. Jeho chuť je ovocná, kořenitá s dochutí levandulového medu.

Tradice ovocných vín v Čechách

Ovocné víno se dá vyrobit prakticky ze všeho, takže i ceny jsou nižší než u klasických vín. Proto jsou u nás velmi oblíbená a lidé si je vyráběli a vyrábějí sami. K nejoblíbenějším patří vína vyráběná z produktů vlastní zahrady. Patří k nim především víno rybízové a víno z bezinek a šípků. V některých oblastech, které nemají vinařskou tradici, se vyráběla jablečná vína. Lidově se tomuto vínu říkalo „jabčák“ a patřil k těm nejlevnějším druhům vína. Dnes se s tímto vínem setkáváme v poněkud dražší podobě zvané Cider.

Ve světě jsou ovocná vína populární v chladnějších oblastech, kde se nedaří vinné révě. Je to například ve Skandinávii, v Severní Americe a v horských oblastech Indie a Afriky.

Z čeho ještě se vyrábějí

Jelikož ovocná vína se mohou vyrobit fakticky z čehokoliv, používá se k jejich výrobě jakékoliv ovoce. Mohou to být hrušky, meruňky, maliny, ostružiny, borůvky, třešně, brusinky, angrešt, kiwi, mango, mišpule, broskve, švestky, jeřabiny, ananas, granátová jablka, jahody, banány, rajčata, meloun, ale také brambory, sladká cibule, pažitka, citronová tráva, rebarbora, pampelišky, ibišek, fíkovník, mateřídouška, dokonce i kešu oříšky, bříza nebo javor.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/ovoce-ovocn%C3%BD-562357/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com