S přicházejícím adventem se konala další online degustace, která měla být původně ve vinotéce, ale kvůli COVID opatřením se nakonec konala online. Tentokrát jsme se nemohli zúčastnit online degustace v pátek, protože se degustace účastnila nová kamarádka Vesna z Brna a vzorky jsme objednali až ve čtvrtek. Takže se čekalo až dorazí do Brna. Shlédli jsme ji v úterý ze záznamu a také předegustovali vzorky. Tím, že se degustace úřastnitnila Vesna z Brna, tak jsme degustaci nazvali “ochutnavka na druhou”, protože i s Vesnou jsme si sdělovali dojmy online.
Degustaci připravil opět Obchod vínem v Podskalí. Představení obchodu naleznete v recenzi na minulou degustaci.
Představení vinařství Bunža
Vinařství Bunža je rodinná firma založená v roce 1993 Vlastimilem Bunžou a jeho synem Petrem. Proto zdědili dlouhou rodinnou tradici v pěstování hroznů a výrobě vína. V současné době se vinařství zabývá výrobou regionálních vín, jakostních vín, popisných vín, travních vín, ledových vín a dalších druhů vín. Vinařství již druhým rokem dosáhlo ve svých vinicích zralosti 37 NM výběrových cibéb s rekordní cukernatostí. Rulandské šedé získalo ocenění na mnoha domácích i mezinárodních soutěžích v letech 2007 a 2008. Jde například o tato ocenění: Zlatá medaile Valtice, Stříbrná medaile Izrael, diplom Londýn, Zlatá medaile Truňfest Bratislava atd.
Ve vinařské řadě vín najdete i velmi oblíbená botrytická vína, která se v nabídce vinařství dlouho neudrží. V roce 2000 vinařství zavedlo výrobu vína značky Bunžolé, mladého vína prodávaného během Svatomartinských slavností. V současné době se vinařství přestěhovalo do nové moderní budovy vinařství. Na vinici a ve vinařství pracuje celá Bonžova rodina, včetně nejmladší generace.
Hodnocení vín
S kvalitou bílých vín jsme byli více spokojeni než s červenými. Také je možná důvod, že preferujeme bílá vína před červenými. Vesna se narodila na Balkánu, tak u červených vín preferuje vína z této oblasti, která jsou silná, výrazná a jsou plná slunce. Uvedená červená vína byla spíše lehčího charakteru. Nejvíce nám chutnalo Donauriesling 2019.
Donauriesling 2020
- polosuché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 12,5
- cukr: 8,3
- kyselina: 7
Jedná se o nově vyšlechtěnou odrůdu v Rakousku. Z této odrůdy lze vyrábět bio vína. Vinice má „biologický“ způsob hospodaření, ale vinařství nemá certifikaci biologické produkce. Toto víno má velmi dobré aroma pryskyřice, bílého pepře a exotického ovoce. Má hravou chuť s dlouhým citrusovým nádechem a silnou kyselinou v dochuti.
Muškát moravský 2020
- polosuché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 8,9
- kyselina: 6,3
Krásná citronová barva, pronikání vůně, muškátový oříšek a citrusové květy. Chuť je hravá, plná kyselých pomerančových tónů až medová. Hodí se ke spárování s foie gras, masovou omáčkou, zeleninovými jídly a dezerty.
Ryzlink rýnský 2019
- suché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 5,3
- kyselina: 7
Krásně žluté, lehce kořeněné, s výrazným aromatem lípy a meruněk a dochutí po petroleji. Hodí se k salátům, chřestu, rybám a lehkým masům.
Donauriesling 2019
- suché
- zatřídění: pozdní pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 0,5
- kyselina: 6
Osvěžující citronová barva, ve vůni cítíme pepřovou chuť, štiplavou chuť. Chuť je plná a svěží s příchutí žlutého melounu a tropického ovoce. Končí s příchutí smrkové pryskyřice. Je to panenská sklizeň. Spárujte s rybami, grilovanou zeleninou a masem, sýrem a mořskými plody. Víno je vyrobeno z hroznů na vinici a obhospodařováno BIO modelem.
Rulandské šedé 2019
- polosuché
- zatřídění: výběr z bobulí
- alkohol: 14
- cukr: 11,4
- kyselina: 6,8
Slámová barva, výrazná zelená, s vůní přezrálých hrušek. Chuť je plná a kulatá, s dlouhotrvající chutí žlutého melounu a jižního ovoce. Doporučujeme ke kachnímu masu, uzeným sýrům, salátům, rybám.
Ocenění: Stříbrná medaile VÍNO BOJNICE – mezinárodní soutěž vín 2020, Zlatá medaile GALERIE RULANDSKÝCH VÍN V ČR 2021
Ryzlink rýnský 2018
- suché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 6,8
- kyselina: 6,8
Krásné žluté, lehce kořeněné, s výrazným aromatem lípy a meruněk. Dlouhá dochuť připomínající jahody. Hodí se k salátům, chřestu, rybám a lehkým masům.
Frankovka rose 2018
- suché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 2,8
- kyselina: 6,7
Barva je tmavě jahodová s meruňkovým nádechem. Cítíte vůni zralých jahod, čerstvě utržených až na výrobu kompotovaného ovoce. Příchuť je hlavně jahodová, tentokrát jde o chuť rozmačkaných jahod se sladkou smetanou. Chuť angreštu tuto chuť velmi dobře doplňuje. Hodí se ze sýrů pro uzený malý sýr Gouda a z masa doporučujeme uzeného divokého lososa.
Rulandské modré 2018
- suché
- zatřídění: výběr z hroznů
- alkohol: 14
- cukr: 3
- kyselina: 6
Typická cihlová barva. Vyzařuje krásnou vůni divoké trnky a peckových semen. Chuť sušených švestek a šípku a dlouhá dochuť s tříslovinami. Hodí se k sýrům, zvěřině, steaku a grilovanému masu.
Ocenění: Stříbrná medaile VÍNO BOJNICE – mezinárodní soutěž vín 2021, Stříbrná medaile GALERIE RULANDSKÝCH VÍN V ČR 2021
Modrý Portugal 2018
- suché
- zatřídění: pozdní sběr
- alkohol: 13
- cukr: 3,5
- kyselina: 7,7
Dva roky zrání v 65 let starých dubových sudech pozitivně přispělo ke krásné rubínové barvě. Vůně ovocné marmelády a elegantní podpora vanilky a černého pepře. Chuť je kulatá, s jemnými a harmonickými tóny. Doporučujeme k těstovinám, drůbeži, sýrům a masitým pokrmům.
Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.
Přečtěte si také článek: Maurerův stůl U Malířů 1543