shop World of Wines
Online ochutnávka Plaček Moravské Bránice
Plaček Moravské Bránice

Online ochutnávka Plaček Moravské Bránice

Po čtrnácti dnech se konala další online degustace. Už je snad covid u konce a místo online degustací budeme moci vyrazit na klasické degustace případně na degustování vína přímo za vinaři. Tentokrát jsme se nemohli zúčastnit online degustace v pátek. Shlédli jsme ji v úterý ze záznamu a také předegustovali vzorky .

Degustaci připravil opět Obchod vínem v Podskalí. Představení obchodu naleznete v recenzi na minulou degustaci.

Představení vinařství Plaček

Rodinné vinařství Jan Plaček bylo založeno v roce 2001. Počátky vinice jsou ale mnohem starší – sahají do 80. let minulého století. Od prvních soudků vína pro rodinu a přátele prošlo zpracování vinné révy velkými proměnami, což vyústilo ve vznik moderního rodinného vinařství Jan Plaček. Vinařství je založeno na znalostech a zkušenostech pana Jana Plačka, který prosazuje jednoduchou vinohradnickou metodu.

Online ochutnávka Plaček Moravské Bránice
Rodinné vinařství se nachází ve znojemské podoblasti,ve vinařské obci Moravské Bránice. Leží mezi městy Ivančice a Dolní Kounice. Révu vinnou pěstují ve vlastních vinohradech o rozloze 45 ha ve dvou obcích – Moravských Bránicích a Mělčanech. Kombinací rozmanitosti poloh vinic, optimální půdy, správného výběru odrůd a jejich nepřetržitou pílí a starostlivostí dosahují jejich hrozny výbornou kvalitu již na vinici.

Řada vín obdržela prestižní ocenění na mezinárodních výstavách – AWC Vinna, Grand Prix Vinex, Grand Prix Austerlitz, Valtické vinné trhy, TOP 77, Festwine, Král vín, Jarovín-rosé.

Hodnocení vín

 • Veltlínské zelené 2020
  suché
  zatřídění: moravské zemské víno
  alkohol: 11,5
  zbytkový cukr: 8,9
  kyselina: 6,4

  Žluto-zelenkavá barva se zlatavými odlesky. Ve vůni dominuje svěžest citrusového ovoce – grepu. Je to víno lehčího typu. Působí svěžím mladistvým dojmem. Víno vhodné na nepříliš složité denní stolování. Bohužel je nevyvážené. Příliš cukru v poměru ke kyselince.

  ”Hodnocení: 3 ze 6

 • Savilon 2019
  suché
  zatřídění: pozdní sběr
  alkohol: 13
  zbytkový cukr: 0,2
  kyselina: 4,6

  Savilon je nová mezidruhová odrůda =PiWi Vznikla křížením odrůd Villard blanc, Veltlínské červené rané, Merlot a Seibel . Zastoupení tohoto novokřížence v českých vinicích je zatím minimální. Barva vína je svěží, jiskrná, se zelenými reflexy. Vůně extraktivní a široká. Při nadechnutí vás zaujme květinová vůně, postupně přechází do ovocných tónů, zralé ringle, broskve, peckovitého ovoce. Chuť je dlouhá s jemnou nevtíravou kyselinkou. Víno s poměrně vyšším alkoholem, které brzy ztrácí kyselinku. Není vhodné k dlouhodobé archivaci.

  Je vhodné především jako aperitiv k slavnostním příležitostem, dobře se hodí k rybám, těstovinám nebo chřestovým specialitám.

  Hodnocení: 5,5 ze 6

 • Online ochutnávka Plaček Moravské Bránice

 • Hibernal 2019
  suché
  zatřídění: pozdní sběr
  alkohol:14
  zbytkový cukr: 0,2
  kyselina: 6,2

  Víno ze začátku nazelenalé barvy, která postupně přechází do barvy zlatavé. Z počátku je podobný odrůdě savignon s vůní citrusů a angreštu a v chuti tóny kopřivy. či lipového květu. Časem přechází do odrůdy rýnský ryzlink. Chuť vína je lehká, šťavnatá, svěží, s jemnou kyselinkou a nepatrným zbytkovým cukrem.

  Hibernal můžeme podávat k předkrmům, rybám, k mořským plodům nebo k salátům.

  Hodnocení: 6 ze 6

 • Frankovka 2020
  suché
  zatřídění: moravské zemské víno
  alkohol: 11,5
  zbytkový cukr: 6,4
  kyselina: 5,2

  Toto víno je v chuti i vůni velmi mladistvé, ovocné a aromatické. Ovšem brzy ztrácí ovocitost a nastupuje kouřovinka. Barva této Frankovky je višňová. Je uzavřena šroubovým uzávěrem, díky jeho těsnosti chce vinařství podpořit. déletrvající ovocnost této Frankovky. Víno není vhodné k dlouhodobé archivaci.

  Hodí se ke svíčkové na smetaně, nebo k hovězímu na houbách, ze sýrů volte Hermelín s čerstvým kořením.

  Hodnocení: 4,5 ze 6

 • Cabernet Cortis 2018
  suché
  zatřídění: pozdní sběr
  alkohol: 13,5
  zbytkový cukr: 3,5
  kyselina: 6,2

  Cabernet Cortis je nová mezidruhová odrůda =PiWi , vznikla křížením odrůd Cabernet Sauvignon a Solaris v Německu roku 1982.

  Velmi aromatické víno nádherné granátové barvy. Vůně je ovocná s tóny černého rybízu, ostružin a trnek, s nádechem koření a jemnou kouřovinkou. Chuť vína je velice plná, mohutná, tělnatá, s vysokým obsahem tříslovin a dlouhotrvajícím dojmem. Víno zrálo v dřevěném sudu.Před konzumací je prospěšné otevřít pár hodin nebo i celý den předem.

  Doporučujeme podávat k jehněčí pečeni, biftekům, krůtímu masu, zvěřině s kořenitými omáčkami, ze sýrů zkuste vyzrálé s modrou plísní.

  Hodnocení: 6 ze 6

 • Klaret Rulandské modré 2019
  polosuché
  zatřídění: pozdní sběr
  alkohol: 11
  zbytkový cukr: 16,4
  kyselina: 6,4

  Tento klaret z Rulandského modrého Vás zaujme svou jemnou tělovou barvou. Vůně je příjemná, postupně se zde otevírá vůně zralého melounu, s květinovým nádechem. Chuť je zajímavá, zprvu jemně nasládlá s pikantní kyselinou až po kořenitost. Jedná se o příjemně pitelné osvěžující víno na hranici polosuchosti a polosladkosti.

  Doporučujeme podávat velmi vychlazené až podchlazené ke grilované zelenině nebo rybám na různý způsob.

  Hodnocení: 4,5 ze 6

 • RosenCO2 2020
  polosladké
  zatřídění: perlivé víno
  alkohol: 10
  zbytkový cukr: 23,6
  kyselina: 7,4

  RosénCO2 – růžové perlivé polosladké víno z odrůdy Svatovavřinecké – rosé z ročníku 2020

  Čtěte po moravsky rozénko. Lehké růžové perlivé víno dosycené CO2 má působivou jemnou barvu šípkové růže. Ve vůni se objevují tóny lesních jahod, malin a ostružin, doplněné jemnou vůní vanilkové zrmzliny. Chuť je totožná s vůní vína. Je velmi lehká, lahodná, svěží, ovocná se zbytkovým cukrem. Svěžest vína zajištuje svěží kyselinka a jemné perlení.

  Doporučujeme láhev podchladit a podávat se zmrzlými jahodami nebo malinami jako přípitek, nebo na ledu k osvěžení.

  Hodnocení: 5 ze 6

 • Palava “29” 2019
  polosladké
  zatřídění: výběr z hroznů
  alkohol: 12,5
  zbytkový cukr: 29
  kyselina: 7,4

  Zlato-žlutá barva vína. Vůně je oblá, plná, vyzrálá. Můžeme v ní cítit zralé broskve, bílou růži až bylinkové tóny. Chuť je medová s příchutí kandovaného ovoce. Tato Pálava je určená pro milovníky sladkých vín.

  Doporučujeme podávat velmi vychlazené s lehkými letními dezerty, s ovocem, k paštikám, kořeněným masům, k jemným ovčím sýrům či olivám.

  Hodnocení: 4,5 ze 6

 • Přečtěte si také článek: Degustace rakouských vín v zájezdním hostinci Starý Svět

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com