shop World of Wines
Ovocné víno
Ovocné víno

Ovocné víno

Ovocná vína mnozí z nás berou jako náhražku za klasické víno z hroznů, většinou méně kvalitní. To je ovšem hluboký omyl. Ovocná vína jsou plnohodnotná a mohou být stejně lahodná, stejně kvalitní jako klasická vína a navíc jsou, samozřejmě v přiměřené míře, našemu zdraví prospěšná. Vždyť se vyrábí ze zdravého ovoce!

Výroba ovocných vín

Obecně se ovocná vína klasifikují jako „fermentované alkoholické nápoje vyrobené z různých základních složek,“ přičemž je z historických důvodů vyloučeno pivo, medovina, jablečný a hruškový mošt. Ovocné víno může být vyrobeno v podstatě jakékoliv rostlinné hmoty, která může být fermentována. Základní surovinou ovocných vín je ale nejčastěji pochopitelně ovoce a i to může být téměř jakékoliv. Nicméně nejčastěji se používá rybíz, angrešt, ostružiny, jablka, šípky, bezinky, dále jahody, hrušky, maliny a třešně, méně obvyklé, ale výborné a velmi zdravé jsou arónie. V exotických zemích používají jejich tradiční ovoce, například v Arménii granátové jablko, na Filipínách banány.

Základem výroby ovocného vína je tedy fermentace šťávy z daného ovoce. Šťáva se získává lisováním, drcením, dušením nebo kvašením plodů. Ovoce ale nemívá vyvážené poměry potřebných kyselin, taninu, kvasinek a cukrů, aby přirozeně produkovalo kvalitní víno, takže se při fermentaci obvykle pomocí různých metod upravuje. Například metodou chaptalizace, kdy se přidává sacharóza, cukr nebo med. Díky němuž se totiž navýší obsah alkoholu. Přidáním vody do ovocné kaše před fermentací se snižuje kyselost, víno by pak bylo drsné, nakyslé. Také se pomocí dusíku, fosforu nebo draslíku přidávají kvasinky na podporu kvašení. Vinaři jsou schopni tyto metody sladit tak, aby vznikl lahodný nápoj, který směle konkuruje vínu z hroznů. I my si můžeme vyrobit ovocné víno doma, je ale dobré si předem co nejpečlivěji nastudovat postup a nenechat se odradit případným prvním neúspěchem. Jako všude i tady platí, že je důležité nasbírat zkušenosti.

Přednosti ovocného vína

Zdravotní pozitiva ovocných vín jsou jednoznačná a odborníky mnohokrát prokázaná. Jejich zdravotní účinky se odvíjí od daného druhu ovoce, z kterého je víno vyrobeno.

Víno z bobulovitého ovoce je velmi zdravé, protože je plné antioxidantů a vitamínu C. Obsahuje také vysokou hladinu kyseliny listové, vitamínu K, manganu a mědi. Toto víno posílí činnost našeho srdce, funkčnost našich cév a krevního oběhu, sníží cholesterol a posílí naší imunitu. Má rovněž protizánětlivé účinky.

Jablka jsou právem zařazována mezi nejzdravější ovoce a víno z nich má stejný potenciál. Vitamíny skupiny B, vitamín C najdeme v jablečném víně v hojné míře. Dokáže snižovat hladinu cholesterolu a také obsahuje organické kyseliny, které podporují trávení tuků. Je tedy dobré pít jablečné víno k těžce stravitelným jídlům.

Z bezinkového a višňového vína získáme vitamíny C, vitamíny skupiny B, antokyany, prospěšné flavonoidy a éterické oleje. Jsou zdrojem mnoha minerálních látek, například jódu, vápníku, zinku. Méně časté, ale lahodné víno z hrušek nám poskytne velké množství zinku, mědi, hořčíku, manganu a železa. Má protizánětlivé účinky. Je prospěšné našim ledvinám. Arónie obsahuje kromě množství minerálů, antioxidantů, vitamínů, tříslovin i látku rutin, která pozitivní vliv na pružnost našich cév.

Pití ovocného vína

Ovocná vína se nehodí k archivaci, je doporučováno spotřebovat je do jednoho roku od data jejich stáčení do lahví. Ovocná vína jednoznačně prospívají našemu zdraví. Ale i tady platí staré dobré pořekadlo:“všeho s mírou.“ Mysleme na to, že i ve sladkém ovocném víně je alkohol. Přiměřeným popíjením ovocných vín však můžeme příjemně obohatit gurmánské požitky a prospět svému zdraví, ať si ovocné víno koupíte – a výběr je opravdu bohatý – nebo vyrobíte doma. Tak na zdraví !

Přečtěte si také článek: Ochutnali jste už ovocná vína?

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/ryb%C3%ADz-%C4%8Derven%C3%A1-%C4%8Derven%C3%BD-ryb%C3%ADz-ovoce-2534931/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com