shop World of Wines
Perlivá vína
Perlivá vína

Perlivá vína

Některé druhy vína připomínající sekt nesou označení perlivá vína. V čem se tedy liší od vína šumivého? Perlivé víno má, díky nižším tlaku, menší obsah oxidu uhličitého. Bublinky jsou tvořeny dosycením nebo ve vinných tancích během procesu kvašení. Rozdíl je pak i v chuti. V případě kvasinek jsou to nejen bublinky, ale ještě i další látky, které vínu dodají lepší chuť a vůni.

Perlivé nebo šumivé víno?

Šumivé víno si většinou spojujeme se šampaňským, které se stalo nedílnou součástí každé slavnostně prostřené tabule nebo slavnostních událostí. Ne každé šumivé víno však je šampaňské. Výroba šampaňského vína sahá do 17. století, kdy jej, úplně náhodou, objevil Dom Pérignon.

Champagne (šampaňské) šumivé víno se vyrábí pouze ne jednom místě a to ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato oblast je domovinou květinového Cardonay, silného Pinot Noir i Meunieru.

Další šumivé druhy se sice vyrábějí stejnou metodou, ovšem z jiných vinných odrůd. Nemohou tedy používat označení Champagne, což je ochranná značka. Nesou název sekty.

Známá perlivá vína

Jsou to především ta, která pocházejí z Itálie. Jedná se o Lambrusco nebo Prosecco.

  • Lambrusco
    Jedná se o odrůdu vinné révy modrých hroznů. V současné době se pěstuje asi kolem šedesáti různých druhů. Produkce vína této oblasti sahá do dob velmi vzdálených.
    Původní kvasné procesy probíhaly v lahvi, teprve ve 20. století se začal přidávat oxid uhličitý, který podpořil vznik perlivého vína světle rubínového zbarvení. Je určeno pro co nejbližší spotřebu. Jeho chuť je osvěžující a velice lehká, chutná po ovoci. Je vhodné jako nápoj k lokálním uzeninám, pečenému masu (především skopovému a vepřovému), těstovinovým pokrmům nebo parmezánu.
  • Prosecco
    Opět se jedná o víno italského původu. Pro jeho výrobu se využívají vinné odrůdy pěstované v severní části Itálie.

Přečtěte si také článek: Jakou skleničku na prosecco?

V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/sklo-%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-prosecco-drink-2963144/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com