shop World of Wines
Pinotage – známé víno z Afriky
Pinotage – známé víno z Afriky

Pinotage – známé víno z Afriky

Je stále oblíbenější odrůda vína, jehož popularita ve světě stále stoupá. V posledních dvou desetiletích vinaři zušlechťovali toto víno, což vedlo ke globálnímu rozšíření trhu s Pinotage. A konzumenti Pinotage kupují, neboť oceňují jeho lahodnou chuť i příjemnou vůni. Jak se vyjádřil jeden odborník mezi vinaři vážený: „Pinotage je víno, které bychom rozhodně měli ochutnat, než zemřeme.

Kde se toto víno vzalo?

Otcem této zajímavé odrůdy je Abrahem Izak Perold, který ji vyšlechtil v roce 1925. Perold byl odborníkem na slovo vzatým a to v pravém slova smyslu – byl totiž první profesorem vinařství na univerzitě ve Stellenbosch. Pinotage je hybridem robustní vinné odrůdy Hermitage s Pinot noirem. Pinotage vznikl i dílem náhody, kdy Perold zkusmo vysázel tento hybrid na zahradě pokusné univerzitní farmy. Po čase ale odešel z univerzity. Mladý univerzitní lektor Theron při čištění zahrady sazenice zachránil a při návštěvě Perolda mu ukázal nově očkovanou vinnou révu.

Sazenice, které se nejlépe uchytily, byly pak slavnostně pokřteny na Pinotage a staly se pomyslným startem populární a úspěšné odrůdy vína.

První ocenění přišlo v roce 1959, když se víno Bellevue vyrobené z Pinotage stalo mistrovským vínem na výstavě Cape Wine. Toto víno se stalo prvním vínem, které Pinotage uvedlo na svém labelu v roce 1961. Tento počáteční úspěch a jeho snadná vinařství vyvolaly během šedesátých let vlnu výsadby.

Po skončení apartheidu na počátku devadesátých let se světový trh s vínem otevřel i vínu Jihoafrické republiky. Vinaři ignorovali Pinotage ve prospěch mezinárodně uznávaných odrůd, jako je Syrah a Cabernet Sauvignon. Ke konci 20. století se však začalo otáčet hroznové štěstí a Pinotage se stával dostával na přední místa produkce.

Pinotage je jasná, šťavnatá, ale přesto vinná odrůda. Víno má příjemnou vůni s typickou vůní ohořelého dřeva a kouře. V chuti dominují tóny brusinky a skořice a červených bobulí, jejichž podtón je podpořen jemnými tříslovinami. Hodí se k drůbeži, ale i k pikantnímu kari, či zvěřinovým pokrmům, ale i červenému masu.

V uplynulém desetiletí (2007-2017) kvalita, poptávka a nabídka Pinotage nadměrně vzrostla. V současné době činí roční produkce kolem 19ti milionů litrů vína ročně. Tato čísla i výše zmíněná věta odborníka mluví jasně – ochutnejme Pinotage!

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-alcohol-drink-glass-bottle-3180220/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com