shop World of Wines
Pití vína
Piti_vina

Pití vína

Víno patří mezi naše nejoblíbenější alkoholické nápoje. Pije se nejen při slavnostních či svátečních událostech, ale i v běžném životě. Stále více lidí si svůj oběd či večeři lépe vychutnají se sklenkou kvalitního vína. Víno dokreslí přátelskou atmosféru večera stráveného s přáteli. Svíčky, tichá hudba a sklenka výborného vína navodí tu pravou milostnou atmosféru. I samotný lahodný mok nám může být tichým společníkem. Jen si musíme vybrat to pravé víno a umět ho pít.

Etiketa pití vína

Mluvíme tu o pití kvalitě pití vína, nikoliv o kvantitě. Není předmětem tohoto článku hodnotit aspekty bezduchého popíjení nekvalitního vína za účelem opíjení se. Chceme vám poradit, jak pít dobré víno s noblesou, udělat z toho obřad, malý rituál, který se stane součástí vašeho života a zdokonalí váš požitek. Existuje etiketa pití vína, pravidla, která platí nejen ve společnosti, ale i při obchodních jednáních, či při popíjení doma.

Pravidla pití vína

  1. Pokud pijete víno ve společnosti, víno vždy objednává hostitel. Jste-li to vy, je dobré zeptat se svých hostů, jaké víno preferují, případně, pokud s vámi sedí znalec vín, můžete volbu zkonzultovat s ním. Je také dobré zohlednit, k jakému menu se bude víno podávat, případně zvážit výběr i podle ročního období. V letním horkém dni budeme asi preferovat lehčí bílá či růžová, případně šumivá vína.
  2. Druhou zásadou je, že víno ochutnává hostitel. Případnou reklamaci bere na svá bedra. Některé podniky nabízí služby svého sommeliera, který podle malé ochutnávky i vůně pozná, zda je víno v pořádku a odpovídá kvalitě.
  3. Při rozlévání vína se dbá pravidla, že přednost mají ženy, těm se nalévá jako prvním, následují významní nebo starší hosté, hostitel, pak zbytek společnosti. V restauraci vám naservírují správné sklenky, pokud jste v domácím prostředí, na bílé víno nachystáme úzké sklenky, na červené širší a na sekty používejte sklenice ve tvaru tulipánu, široké mělké už se nepoužívají. Vína nalévejte do třetiny sklenky, nejvýše do poloviny. Vypadá to esteticky a především se takto plně rozvine buket vína.
  4. Sklenka se drží za stopku, nikoliv za samotnou číši. I když tuto otázku konzultují vinařští mistři a ne vždy zastávají stejný názor, většinou se shodnou, že pokud sklenici držíme za číši, teplota našich prstů může ovlivnit chuť vína, neboť nutně držením sklenici rukou zahříváme. Teplotní výkyvy snese maximálně červené víno, ale u bílého a šumivého víno bychom toto měli vést v patrnosti.
  5. I když nejsme sommelieři a neochutnáváme víno na degustaci, vždy platí – pijte a užijte si víno všemi smysly! Než se napijeme vína, měli bychom si prohlédnout jeho barvu, pokochat se sytou červenou nebo průzračnou bílou a dalšími odstíny. Pak lehounce zavíříme sklenkou, abychom uvolnili vůni vína, kterou pak oceníme našim čichem. Pak se teprve pomalu napijeme a necháme vyniknout chuti vína na jazyku a na patře.
  6. O dolívání vína se mezi vinaři vedou sáhodlouhé diskuze. Dlouho platilo pravidlo, že červené víno se nedolévá, ale v poslední dekádě desetiletí je povoleno dolévat všechny druhy vína s ohledem na jejich teplotu. Je to tedy spíše na vaší intuici, nicméně je lépe dolít, než nechat svého hosta s prázdnou sklenkou. Ovšem pokud host nechce, nenutíme ho ani v dobré víře, že budeme vypadat jako vzorní hostitelé. Akceptujeme přání hosta. S tím souvisí další pravidlo.
  7. Při pití vína, zvláště neznáte-li ho, je třeba být opatrní. Chceme si víno užít, nikoliv se opít. A některé víno dokáže zmámit naše smysly dříve, než nám zdá. Každý má v pití vína svou míru, kterou by měl znát a respektovat ji. Obecné pravidlo platí, zvláště popíjíte-li delší dobu, na jednu sklenku vína jedna sklenka vody.

Budete- li dodržovat tato základní pravidla, budete platit za elegantní a vína znalé hostitele. V každém případě si víno vždy skvěle vychutnáte a strávíte s ním nejednu příjemnou chvilku. A to že je víno v té správné míře zdravé a našemu organismu prospěšné, je třešničkou na vinném dortu. Tak na zdraví!

Přečtěte si také článek: 10 důvodů, proč byste si měli dát každý den sklenku vína – I. díl

Pro kvalitní víno se nemusíte vydávat nikam daleko. Stačí navštívit náš e-shop, v němž naleznete vína ze známých vinařských oblastí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/strana-v%C5%A1echno-nejlep%C5%A1%C3%AD-k-narozenin%C3%A1m-3396300/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com