shop World of Wines
Poradíme vám, jaké kombinace vína a jídla k sobě pasují
World of wines

Poradíme vám, jaké kombinace vína a jídla k sobě pasují

Najít vyváženou harmonii mezi konzumovaným jídlem a degustovaným vínem není lehké. Při hledání vhodného vína k chystaným pokrmům hledíme na aspekty, jako jsou zpracování pokrmu, vybrané suroviny a koření, konkrétní styl hodování, typ ročního období, přibližný rozpočet a osobní nápady a představy.

Víno a jídlo by se měly navzájem doplňovat

Různí degustátoři uvádějí trošku jiná pravidla pro společnou konzumaci jídla a vína, ale velmi důležitou poučkou je, že jestli sháníte vhodné víno k chystanému jídlu, měli byste vědět, čím delikátnější a jemnější pokrm, tím lahodnější a delikátnější by vámi vybrané víno mělo být. Chuťově výrazná jídla se hodí k výraznějším vínům a opačně. Spojíte-li pálivou omáčku s lehkým vínem, zbyde vám v ústech neslaná, nemastná chuť a opačně, žádný prožitek nenabídne ani dušená šunka zkombinovaná s těžkým, hutným vínem. Proto tedy platí, že víno a pokrm navzájem fungují, v souladu by se měly vzájemně podporovat, aniž by jedna složka převyšovala druhou. Tak se dosáhne jedinečného efektu.

Nebojte se spojovat různé víno s jídlem

Co platí určitě, je mnohostranné chuťové působení. Dojem hořkosti je umocňován chutí slanou, chuť hořká na druhou stranu podporuje pocit kyselosti, sladká chuť zmenšuje kyselou, slanou, anebo hořkou. Sladíme-li dvě chutě, které se vzájemně skvěle doplňují, dotkneme se chuťové harmonie, což platí i naopak. Význačnou součástí podávaného pokrmu, na kterou bychom se při výběru kvalitního vína k připravovanému pokrmu měli zaměřit, je zejména i využitá surovina jako maso, zelenina, sýry, mléčné výrobky, atp., významnou součástí je i použité koření, zohledňuje se i charakter sosu.

Máte na výběr nekonečnou řadu možností a kombinací, jak si skutečně výběrové víno a lahodnou krmi společně vychutnat. Proto už se nebojácně pusťte do ochutnávání a získávání nových gastronomických dovedností. Nehleďte na skutečnost, co si můžete přečíst a vyslechnout, vždycky je ideální možnost ta, jaká nejvíce vyhovuje vám osobně.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com