shop World of Wines
Portské víno, čím se liší od ostatních?
Portské víno

Portské víno, čím se liší od ostatních?

Běžný člověk ví o portském vínu maximálně to, že pochází z Portugalska, že je lahodné a sladké a že si na něm pochutnávají lordi s doutníkem, což známe z literatury a filmu. Jaké má portské víno další vlastnosti, které jej odlišují od ostatních vín a co je dobré o tomto víně vědět, se dozvíte z následujících řádků.

Historie

Portské víno vzniklo v Portugalsku v 17. století, kdy zuřila válka mezi Anglií a Francií. Proto se obchodníci v Anglii zaměřili na dovoz vín z Portugalska. Aby při dlouhé plavbě víno neskyslo, začali do něj přidávat brandy, čímž se víno stalo silnější a sladší. Jeho název je odvozen od města Porto. V jeho okolí se pěstují hrozny na výrobu portského vína a vyrábějí různé odrůdy. Nejoblíbenějšími jsou Tinta, Barroca, Tinta Roriz, Tinta Amarela, Touriga Nacional, Touriga Francesa, Tinto Cão.

Rozdíl od ostatních vín

Hlavní rozdíl je v různém objemu alkoholu a cukru ve víně. Portské víno obsahuje kolem 20% alkoholu. Hrozny pro jeho výrobu se sbírají na přelomu srpna a září, poté se zpracovávají v kamenných nádobách, ve kterých se šlapou nohama. Výrobci tvrdí, že portské víno je díky tomuto způsobu kvalitnější. Poté se mošt přelije do dřevěných sudů nebo nerezových tanků, kde kvasí a po dosažení 7% alkoholu se přilévá lihovina s koncentrací 77% alkoholu. Alkohol usmrtí všechny druhy kvasinek, čímž se zastaví proces kvašení vína. Postup destilace je stejný pro všechny odrůdy portského a až při dalším postupu se ukáže, jaký typ portského se bude vyrábět.

Pravidla nakupování

Výběr je individuální záležitost každého spotřebitele. Portské víno existuje v několika variantách a rozhodně se vyplatí zeptat se odborníků nejen na výběr, ale i na skladování. Pokud například víno nenachladíte na potřebnou teplotu, alkohol bude až příliš výrazný a zanikne tak nezaměnitelná a příjemná chuť portského.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/glasses-port-wine-drink-food-386819/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com