shop World of Wines
Poysdorf: Centrum vinařské oblasti Weinviertell-Veltliner Green!
Poysdorf

Poysdorf: Centrum vinařské oblasti Weinviertell-Veltliner Green!

Poysdorf, či také Pušdorf, se nachází na kopci v severní části dolnorakouské čtvrti Weinviertel. Městem prochází hlavní silnice Brno – Vídeň, známá také jako Brünner Strasse (Brno Road), která by měla být v budoucnu nahrazena dálnicí A5.

Městečko Poysdorf je centrem čtvrti Weinviertel-Veltliner Green. Jelikož je vzdálené jen asi 10 kilometrů od českých hranic, je také vhodným cílem přeshraniční turistiky.

Hlavní odrůda, která se zde pěstuje je Veltlínské zelené. Pro mne milovníka golfu je krásné, že zde mají golfové hřiště.

Ideální místo pro pěstování vinné révy

Hliněné a písčité půdy, horké letní dny a chladné podzimní noci pomáhají hroznům získat zvláštní zralé aroma.

Životní tempo ve vinařském městečku a pevnosti Poysdorf se odráží v lahodném šumivém víně. Najdeme zde idylické vinné sklepy, lisy, vinaře a přibližně 1400 hektarů vinařských oblastí. Srdce milovníků vína jsou zde zavázána k tanci.

Od května do září vás jedno vinařství za druhým zve každý den ochutnat jejich víno. Je krásné se vinaři osobně setkat a navštívit jejich vinařství. Jednoduché studené jídlo pro vás položí základ, abyste si tuto pochoutku mohli vychutnat do sytosti.

Vino Versum

Vino Versum je první turistickou destinací v turistickém centru Poysdorfu a nabízí jedinečné možnosti, jako je rákos, hrozny a víno.

Poysdorf Golf Club

Poysdorf Golf Club je první golfový klub ve vinařské oblasti. Je zde 18-ti jamkové mistrovské hřiště harmonicky postavené v malebné vinařské krajině.

Veltlínské zelené

Tato odrůda se vyznačuje širokým rozsahem použití a je široce používána v cuvée, víně vyrobeném ze směsi několika různých odrůd. Je také velmi oblíbenou přísadou do sektu. Vlastnosti tohoto vína nejsou tak jedinečné, ale je velmi decentní a elegantní, se zeleno-zlatou barvou a třpytivými odlesky. Vůně je hlavně kořeněná, především pepřová.

Vůně čerstvé trávy, hořkých mandlí, lipových květů a ovoce je také zřejmá, zatímco zralá vína prozradí vůně exotického ovoce. Chuť je šťavnatá a svěží, kyselinka je silná, nicméně příjemná štiplavost opět hrála příjemnou roli. Existuje také náznak hořkých mandlí.

Veltlínské zelené je velmi staré plemeno – poprvé bylo oficiálně zmíněno v roce 1776. Některé zdroje dokonce uvádějí, že mohlo být vysazeno během římského koloniálního období. Za domovinu je každopádně považováno Rakousko, konkrétně oblast Dolního Rakouska, kde prokazatelně vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen.

Vína vyrobená z Veltlínského zeleného jsou vhodná ke konzumaci během běžného každodenního stolování, neboť jsou jednak lehká a zároveň neobsahují vysoké procento alkoholu. Jejich servírování je doporučováno zejména ke studeným lehkým předkrmům a zeleninovým salátům. Nicméně perfektně se chuťově hodí i k masu – podávat ho můžete k rybám, ideálním pokrmem je třeba takový pstruh na másle, či smažený telecí řízek.

My jsme se zde letos zúčastnili akce Weinviertelská cesta za vínem a přinášíme o ní recenzi v samostatném článku.

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín.

Přečtěte si také článek: Maurerův stůl U Malířů 1543

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Poysdorf#/media/Soubor:Poysdorf_Panorama.jpg

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com