shop World of Wines
Pravé šampaňské
Pravé šampaňské

Pravé šampaňské

Šampaňské je pro nás synonymem nápoje, který pijeme při významným událostech, slavnostních příležitostech, nebo vyjímečných chvílích. Je však potřeba rozlišovat šumivá vína, do kterých sice šampaňské spadá, nicméně pravý šampaňským můžeme nazývat pouze sekty ze severovýchodní Francie z oblasti Champagne-Ardenne..

Historie šampaňského

Ve 14. století se v oblasti Champagne ve Francii pěstovalo nejen víno, ale také se zde těžil vápenec. Později, když už bylo těžařství ukončeno, doly s hlubokými sklepy a chodbami se staly více než vhodnými prostorami pro zrání vín. Jak už to tak bývá, vynálezy a objevy jsou dílem nejen génia vynálezců, ale mnohdy i náhody. Náhoda sehrála roli i v případě objevu vína s bublinkami. Údajně ho „stvořil“ benediktinský mnich Don Pérignon.. Ten při cestě z Francie do Anglie převážel víno, během této cesty došlo náhodou ke druhotnému kvašení a ve víně se objevily bublinky. Mnich z nich zpočátku nadšený nebyl, ale při několikátém ochutnání mu došlo, že to vůbec není špatné a že v tomto víně je potenciál. Odhadl to dobře, obliba bublinkového vína, se rychle rozšířila nejprve ve Franci, Anglii, posléze po celém světě.

Výroba šampaňského

Pravé šampaňské vzniká kombinací tří daných odrůd – Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Chardonnay, které mu dodává jemné aroma, svěží ovocné nebo květinové tóny, ale současně i výraznější kyselinku. Pinot Noir poskytne vínu tělnatost a sílu. Třetí odrůdou je Pinot Meunier, který má intenzivní buket. Zásluhu na namíchání těchto odrůd tak, aby vznikl lahodný nápoj má stále náš mnich Don Pérignon. V současnosti ale samozřejmě už je technologie výroby vína na vysoké úrovni a tisíce producentů v oblasti Champagne spolupracuje s vinaři, kteří vypěstují ty správné odrůdy hroznů, hrozny pak prodávají do tzv. „šampaňských domů.“ Tam se dokončí výroba šampaňského a to pak dozrává ve zmíněných chodbách a sklepích. Na producentech je pak závěrečná, ale neméně důležitá fáze – dostat tento lahve šampaňského k jeho příznivcům, nebo chcete-li spotřebitelům po celém světě. Cena kvalitního šampaňského se pohybuje od 500Kč výše.

Dělení šampaňského

Sekty se dělí podle obsahu cukru na Brut nature, které je přírodně tvrdé, obsahuje méně než 3 g cukru na litr, Extra brut je tvrdší, obsahuje 0 až 8 g cukru na litr, Brut je tvrdé, obsahuje méně než 15 g cukru na litr. Extra sec nebo Extra dry je obzvláště suché, obsahuje 12 až 20 g cukru na litr. Sec už patří mezi suché, obsahuje 17 až 35 g cukru na litr, Demi-sec je pak polosuché, obsahuje 33 až 50 g cukru na litr. Doux spadá do kategorie sladkých sektů, obsahuje víc než 50 g cukru na litr. Každému chutná něco jiného, toto je ukazatel toho, po jakém šampaňském sáhnout, máte-li raději sladší, je to jasná volba, otevřete Demi nebo Doux.

Šampaňské se dále na ročníkové a neročníkové. Pokud jsou směšovány různé odrůdy vín a vinic a jsou ze stejného roku, jedná se o ročníkové šampaňské. Má veliký potenciál a vypovídá o charakteristikách a vlastnostech vín konkrétního roku. Pro výrobu bývají použity výjimečné ročníky odrůd. Neročníková šampaňská vína vznikají tak, že jsou před druhotným kvašením směšovány starší vína (mnohdy archivní) z různých ročníků, různých odrůd i různých vinic. Existují ale výjimky, například Blanc de Blancs (bílé z bílých), toto šampaňské je vyrobeno pouze z odrůdy Chardonnay. Dále Blanc de Noirs (bílé z černých), zde jsou pouze odrůdy Pinot Noir a Pinot Meunier.

Jaké je nejlepší?

Jaké šampaňské je nejlepší? Řiďte se především vaší chutí a tím, pro jakou příležitost šampaňské chcete. V obchodě by vám měli umět poradit. Podle odborníků patří mezi nejlepší šampaňské Moët & Chandon Imperial Brut. Kombinace odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier je tady dokonale vyvážená. Jeho chuť s květinovými tóny s příměsí ovoce je naprosto skvělá. Jak už víme, brut je suché víno a díky tomu je i velmi svěží. Hodí se především jako aperitiv a připraví vaše chuťové pohárky k pojídání ideálně sýrů či mořských plodů. Tímto sektem pozdvihnete slavnostní příležitost na luxusní úroveň.

Šampaňské nám ale nabízí celou škálu chutí, tak jako život nabízí spoustu příležitostí, nejen těch slavnostních, které pití kvalitního sektu může doprovázet. Slavnostní chvíle podtrhne a znásobí a z těch běžnějších udělá vyjímečné. Tak proč si jednou za čas pravé šampaňské nedopřát?

Přečtěte si také článek: Šampaňské vs. Prosecco – Jaké jsou rozdíly?

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/drink-%C5%A1ampa%C5%88sk%C3%A9-alkohol-oslava-730450/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com