shop World of Wines
Recept na rybízové víno
Recept na rybízové víno

Recept na rybízové víno

Pokud vám na zahradě roste rybíz, který nestačíte za čerstva sníst a nehodláte ho pouze zavařit, či ho zpracovat na marmeládu, nabízí se možnost přeměnit červené nebo černé kuličky plné vitamínů v lahodné domácí rybízové víno. Jak na to?

Nejprve si připravme potřebné rekvizity

  • Košík na rybíz
  • Lis na ovoce
  • Skleněné demižony (ideální 10litrové)
  • Kvasnou zátku na demižon
  • Tekuté kvasinky (možno použít i sušené, ale ty musíte rozkvasit)
  • 2 sáčky živné soli
  • 2,5 kg cukru
  • 4 l vody

Postup

Prvním krokem je samozřejmě načesat dostatek rybízu. Pokud disponujete červeným i černým druhem rybízu, neváhejte je namíchat, víno bude mít plnější chuť a sytější barvu. Ideální je poměr 2-3l červeného rybízu, 1-2l černého. Na cca 7 litrů vína budete potřebovat minimálně 3 l rybízové šťávy.

Rybíz pečlivě omyjte a rozmačkejte. Dva dny nechte uležet, několikrát během té doby promíchejte. Pak vylisujte šťávu (lze udělat manuálně, nebo lépe použít lis na ovoce).

Cukr svařte s vodou a nechejte vychladnout, pak nalijte do demižonu. Přilijte rybízovou šťávu. Vsypte 2 sáčky živné soli, důkladně promíchejte, přidejte lahvičku tekutých kvasinek a pak směs opět důkladně promíchejte.

Demižon pečlivě uzavřete zátkou a uložte na tmavé místo s teplotou kolem 15-20 stupňů. Že víno správně kvasí, můžeme poznat podle pěny, která se na povrchu směsi utvoří. Až opadne, můžeme dolít vodu do původního objemu.

Za 4 týdny víno stočíme do druhého demižonu, uzavřeme kvasnou zátkou a necháme odstát další dva měsíce. Po té můžeme stáčet do lahví, pečlivě zazátkovat a uložit do sklepa, nejlépe naležato. Někdo stáčí víno hadičkou přímo z prvního demižonu, ale i když to není podmínkou, je tuvětší pravděpodobnost, že víno zkvasí nebo se sníží jeho kvalita. Je lépe si s výrobou vína dát více práce, ale získat opravdu lahodný a zdravý nápoj.

Zdravotní přínosy rybízového vína

Malé kuličky jsou doslova „bombami“ tělu prospěšných lásek. Vitamín C, vitamín B3, B5, biotin, antioxidanty, vitamín E, karoten, to vše v rybízu naleznete. Popíjení rybízového vína vám pomůže v boji proti infekci močových cest, při nachlazení, proti zánětům v krku i v ústech, je účinné proti revmatismu a zlepšuje zrak. Samozřejmě – pití vína nesmíte přehánět, v tomto případě určitě neplatí čím více, tím lépe. Nicméně pravidelné a střídmé popíjení rybízového vína našemu zdraví rozhodně prospěje!

Přečtěte si také článek: Výroba vína krok po kroku

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/ryb%C3%ADz-%C4%8Derven%C3%A1-ovoce-zbl%C3%ADzka-3538617/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com