shop World of Wines
Rulandské modré

Rulandské modré

Jedná se o mezinárodně používaný název Pinot Noir, což je starobylá francouzská moštová odrůda vinné révy. Její původní domovinou byla, s velkou pravděpodobností, oblast Burgundska, kde ji pěstovali již starověcí Římané.
Tato odrůda se používá pro výrobu červených a růžových druhů vína, ale také patří mezi jednu ze tří odrůd, které jsou povolené pro výrobu klasických vín šumivých, jež se produkují ve francouzském regionu Champagne.

Na naše území se odrůda dostala díky císaři Karlu IV., který ji k nám nechal přivést z Francie. Podle pověsti měly být první sazenice vinné révy darovány majitelům vinic na Mělníku. Díky rodinám z Burgundska, které nechal na Mělník přivést jeden z místních měšťanů, se zde začalo s pěstováním vinné révy stejně jako právě v Burgundsku.

Víno z révy vyráběné

Vína tohoto druhu jsou vhodná pro archivaci. Typická vína této odrůdy mají barvu bledě rubínovou až cihlově červenou, s okrajem u sklenky v barvě oranžové či nazlátlé. Jejich vůně je ovocná, s hořkomandlovými a kořenitými tóny. Chuť mají plnou, s nízkým obsahem kyselin. Pokud víno zraje ve starých dubových sudech, získá zde svoji kvalitu i odrůdový charakter.

  • Podávání vína
    Pro servírování vyzrálých červených vín jsou vhodné poháry břichaté a čím je víno starší, tím by měl být pohár objemnější. Víno se nalévá pouze do 1/5 – 1/4 poháru, díky čemuž se lépe provzdušní široká hladina vína.
    Pokud se jedná o vína archivní, mohou se podávat bez pokrmů, při posezení s přáteli.
    Vína mladší jsou vhodná k masům pečeným, k pokrmům ze zvěřiny v jemnější úpravě, v případě drůbeže pak se jedná o kousky nadívané. Skvěle doplní také pokrmy připravované z dalších druhů pernaté zvěře, z hub či většího množství různých druhů sýrů. Pokud chystáte delší posezení s malými zákusky, rozhodně jej doplňte právě o tento typ vína.

Přečtěte si také článek: Rulandské šedé má dlouhé a zajímavé kořeny

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/%C4%8Derven%C3%A9-v%C3%ADno-sklo-l%C3%A1hev-%C4%8Derven%C3%A1-2841377//

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com