Rulandské šedé je starobylá moštová odrůda révy vinné. Pochází pravděpodobně z francouzské oblasti Burgundsko, odkud se rozšířilo do celé Francie a poté také do Německa. Zasloužil se o to německý obchodník Ruland, po kterém bylo toto víno nazváno. Postupně se rulandské šedé rozšířilo také do Maďarska a do Čech spolu s rulandským modrým,jehož je rulandské šedé mutací.
Zajímavosti o názvu
Samotný název rulandské šedé není příliš přesný, neboť například v Maďarsku se nazývá Szürkebarát, v překladu „šedý mnich“. To podle mnichů cisterciáků, kteří na přání císaře Karla IV. vysadili tuto odrůdu u Balatonu. V Alsasku je nazývána Tokayer. Původní český název je Roučí šedé. V České republice je povoleno uvádět na etiketě i název Pinot Gris. Šedé zřejmě proto, jelikož hrozny mají modrošedou barvu. Oficiálního zapsání se tato odrůda dočkala v ČR až v roce 1941.
Charakteristika vína
Barva vína bývá světle zlatavá, ovšem při zpracování je třeba pečlivě hlídat jednak obsah kyselin, a jednak barevný tón vín, který může při nedostatečně rychlém zpracování šedomodrých hroznů vytvořit až růžový odstín. Vůně je jemně chlebnatá, mírně kořenitá s nádechem ovocnosti a s mírně nižším obsahem kyseliny. Je velmi vhodné pro delší uchování. K dosažení typických charakteristik je nutná vyzrálost alespoň na stupeň pozdního sběru. Pak se objevuje i vyšší obsah alkoholu a víno získává také sladký vjem. Chuťově připomíná rulandské šedé chlebovou kůrku, sladké hrušky, med a karamel.
K jakým pokrmům je vhodné
Nejlépe se rulandské šedé hodí ke studené kuchyni, k mořským plodům, rybám a drůbeži. Podává se ovšem také k hutným a kořeněným jídlům, k těžším úpravám drůbeže, hustým polévkám a různým rybím specialitám. Sladké výběry jsou vhodné k dezertům.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/alcohol-alcoholic-anniversary-1239339/