shop World of Wines
Rýžové víno z Japonska – co má společného s klasickým vínem
Rýžové víno z Japonska

Rýžové víno z Japonska – co má společného s klasickým vínem

Hodně z nás se domnívá, že rýžové víno je saké. Není tomu tak. Sake v japonštině znamená alkohol obecně. Pokud tedy v Japonsku budete chtít „saké“, nemuseli byste dostat to, co si pod tímto názvem většina Čechů představuje.

Základní rozdíl mezi rýžovým vínem (mijiu) a běžným vínem, které známe, je v tom že rýžové víno se vyrábí kvašením rýžového škrobu. Tento proces se podobá výrobnímu postupu whisky, liší se však zdrojem enzymů, které štěpí škrob na cukry. V případě rýžového vína jsou zdrojem enzymů mikroorganismy, zatímco u whisky a například piva, vznikají přirozeně v klíčícím ječmeni.

Jak vzniká rýžové víno

Jak víme, velmi jednoduše řečeno, běžné víno vzniká kvašením vinných hroznů. Rýžové víno vznikající kvašením obilných zrn by tedy mělo být blíž spíše k pivu. Nicméně chuť tohoto nápoje je spíše podobná vínu, rovněž jako jeho organické vlastnosti – proto se používá termínu víno.

Rýžové víno se stejně jako u nás používá v kuchyni, ale samozřejmě i k popíjení. Stejně jako u běžného vína je i to rýžové lehčí a těžší, s jemnější nebo výraznou chutí, či vůní, stačí ochutnat a vybrat si, co nejlépe lahodí naším chuťovým pohárkům. Na rozdíl od běžného, Japonci rýžové víno nalévají do malých kalíšků a jeho teplotu přizpůsobují roční teplotám. V létě pijí víno studené, v zimě však teplé. Což v našich krajích není obvyklé, (vyjma klasického „svařáku,“, ale proč to nezkusit. Má to něco do sebe!

Pro rýžové víno nemusíte do Japonska. Jeho popularita stoupá e není problém ho objednat na internetu. Tam naleznete spoustu odkazů, někteří prodejci rovnou nabízí rýžové víno vhodné spíše k vaření, nebo pak k přímé spotřebě. Tak pojďme zkusit něco nového!

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/sake-rice-wine-beverage-alcoholic-99516/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com