shop World of Wines
Šampaňské vs. Prosecco – Jaké jsou rozdíly?
Šampaňské vs. Prosecco

Šampaňské vs. Prosecco – Jaké jsou rozdíly?

Šampaňské pochází s Francie a Prosecco z Itálie, ale existuje mnoho dalších rozdílů, kterými se od sebe tyto oblíbené nápoje liší.

Šampaňské je šumivé víno vyráběné v regionu Champagne nedaleko francouzského města Reims asi 130 kilometrů severovýchodně od Paříže. Vyrábí se z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier nákladnou metodou zvanou „šampaňské“. Naopak Prosecco pochází z italského regionu Veneto, z okolí města Treviso asi 24 kilometrů severně od Benátek. Vyrábí se výhradně z odrůdy Prosecco poměrně levnou metodou, která používá velké nádrže.

Chuťové profily

Vzhledem k tomu, že šampaňské déle stárne na kvasinkách, má chuťové tóny blízké toastům nebo sušenkám či sýrům. Vína zrají v lahvích pod vysokým tlakem, takže bublinková finesa je perzistentní a ostrá. Starší ročníky mají často mandlovou chuť s kombinací pomerančové kúry a bílých třešní.

Šampaňské je většinou suché a má intenzivní kyselost, funguje tedy výborně jako aperitiv s korýši, nakládanou zeleninou a křupavými smaženými předkrmy. Popíjení šampaňského s bramborovými lupínky zní možná nepříliš noblesně, ale věřte, že je to zaručeně lahodná kombinace.

Prosecco je typické svými ovocnými a květinovými vůněmi. Vzhledem k tomu, že vína zrají ve velkých nádržích s menším tlakem, bublinky jsou lehčí a pěnivější s menší trvanlivostí. Jemnější vína často vykazují tóny tropického ovoce, smetanových banánů, lískových oříšků, vanilky a medu.

Prosecco se většinou nachází na sladší části spektra, a proto je ideální s masem a ovocem, například s melounem v prosciuttu nebo s asijskými jídly, jako jsou thajské nudle a sushi.

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Tento článek je dostupný také v jazyce: Angličtina

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/skleničky-na-šampaňské-šampaňské-1940262/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com