shop World of Wines
Servírování šampaňského
Servírování šampaňského

Servírování šampaňského

Šampaňské, ať už to pravé, z oblasti Champagne, nebo dobré šumivé víno různých značek nám vždy podtrhne sváteční příležitost, ke které si pěnivý mok dáváme, nebo prostě dokreslí atmosféru i té obyčejné chvíle, kdy si šampaňské nalijeme prostě proto, že nám chutná. V obou případech si ho však vychutnáme lépe, budeme-li ho správně servírovat.

Volba sklenic

Je základní požadavkem na správné servírování. Dříve oblíbené nalévání šampaňského do miskovitých sklenic je již dávno přežitkem. Vyřaďte i i tzv flétny, úzké a vysoké sklenky. Sáhněte po těch správných – ve tvaru tulipánu. Jen ty svým tvarem připomínajícím květ tulipánu umožní šumivému vínu jemné perlení, rozvinout a uvolnit aroma. Víno do sklenic lijeme pomalu, abychom zamezili „přebublání“ a nezničili strukturu perlení.

Teplota šampaňského

Zkuste eliminovat u nás značně rozšířený nešvar podávat šampaňské podchlazené. I když máte kvalitní značku, příliš studené nemůže chutnat tak jak má. Ani vůně se nemůže rozvinout, na povrch se dostává alkohol. Správně bychom asi na půl hodiny měli láhev se šampaňským uložit do kbelíku s vodou a ledem (chladící nádobu naplníme asi do poloviny). Samozřejmě ho můžeme umístit i do lednice. Teplota šampaňského se odvíjí od jeho stáří.

U běžného šampaňského by se teplota jeho vychlazení měla pohybovat kolem 9 stupňů Celsia. Povoleno je rozmezí 8-12 stupňů, to by se pak mělo zvyšovat, staré kvalitní šampaňské vychladíme až na 14 stupňů.

Podávání šampaňského

Chcete-li být opravdu in, pořiďte si bílý ubrousek, do kterého lahev „oblékneme.“ Láhev decentně otevřeme otáčením špuntu na jednu stranu a láhví na opačnou. Korek jemně uvolníme, nemělo by to být ani slyšet. Oblíbené bouchnutí s vybubláním vína z hrdla lahve patří opravdu jen stupně vítězů formule 1. A při otvírání lahev otočíme směrem od hostů, ale tak, aby etiketa byl viditelná. Po vyjmutí zátky pro jistotu zkontrolujeme víno s pomocí zraku i čichu. Sklenice se nalévají pomalu a jen do poloviny.

Zátku, košíček i kapsli odkládáme na připravený talířek, odnáší se společně se sklenicemi. A samozřejmě dodržujeme hierarchii podávání – první skleničku podáme dámám, až po nich přichází na řadu muži. A to podle významu postavení osoby při dané příležitosti, což nám jistě napoví intuice. Tak na zdraví!

Přečtěte si také článek: Naučte se, jak se správně servíruje šampaňské

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/champagne-wine-glasses-grapes-996367/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com