shop World of Wines
Správné uchovávání vína po otevření
Správné uchovávání vína po otevření

Správné uchovávání vína po otevření

Samozřejmě, že je lepší, když se lahev vína otevře, aby se také hned vypila. Někdy ovšem mohou nastat situace, kdy to není možné. Pokud máme nějaké nepříliš vzácné víno, nebo třeba víno domácí, nebudeme si s tím dělat velké starosti. Ovšem u dražších a kvalitních vín už stojí za to, abychom načatou lahev nějakým způsobem uchovali. Existuje pro takové případy několik rad, ovšem žádné nebudou natolik účinné, aby si víno zachovalo svou původní kvalitu.

Co tedy dělat?

Nejlepší radou se zdá přelití vína do co nejmenší lahve, kterou máme k dispozici. Tím se omezí oxidace vína a sníží se i plocha vína, která přichází do kontaktu se vzduchem. Důležité je snížení obsahu kyslíku v láhvi, což lze dosáhnout použitím vakuové pumpičky, pokud ji doma máte.
Existují dokonce zařízení, která dokáží do lahve napumpovat dusík, který vytlačí kyslík a působí proti oxidaci vína. Ta jsou ovšem k dispozici hlavně skutečným vinařům a pro normální konzumenty by bylo pořizování takovýchto přístrojů zcela zbytečné. Pokud budete chtít otevřené víno uchovat, je dobré s tím počítat dopředu a připravit se následujícím způsobem:

  • Než lahev s vínem otevřete, zabalte ji do ubrousku, abyste zamezili přístupu světla. Výhodou je tmavé sklo, které poskytuje lepší ochranu. Tmavé sklo některých lahví obsahuje dokonce už i UV filtry
  • Až přestanete pít a vína je v lahvi ještě dost, pořádně lahev uzavřete korkovým špuntem a uskladněte ji zpět do vinného sklípku. Nemáte-li k dispozici sklípek ani vinnou skříň, dejte lahev alespoň do lednice (nikoliv do mrazáku). Také se dá víno uskladnit v nějaké prázdné skříni v přízemí Vašeho domu. Zde platí stejná pravidla jako pro skladování vína, to znamená stabilní prostředí, kde nedochází k otřesům a výkyvům teplot
  • Počítejte s tím, že otevřené víno nevydrží příliš dlouho. Zpravidla je tomu tak, jako u stáčeného vína, které by se mělo zkonzumovat do 10 dnů. Hodně však záleží na typu a druhu vína. Například Portské víno nebo Sherry vydrží maximálně 5 dnů. Tato doba by se měla dodržet v podstatě u všech vín

Negativa uchování otevřeného vína

Ať budete dělat pro uchování jednou otevřeného vína cokoli, vždy musíte počítat s tím, že po otevření lahve víno rozvine svůj bouquet a začne stárnout. Při odsávání vzduchu z lahve odsajete i část aroma.

Jsou vína, která jsou po otevření již nevhodná k dalšímu skladování. Nejcitlivější při styku se vzduchem a světlem je Pinot Noir. Uchovat se nedá ani otevřené bio víno, dále víno odrůdy Granache, Savignon, Nebbiolo a Zinfandel.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/bottle/?cat=food/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com