shop World of Wines
Správným skladováním vína nepřijdete o jeho lahodnou chuť
Jak na správné skladování vína

Správným skladováním vína nepřijdete o jeho lahodnou chuť

Pokud si koupíte víno, které nehodláte hned vypít, mějte na paměti, že většina běžných vín není určena k dlouhodobému zrání. Většinu vín si nejlépe vychutnáte během několika let od vydání.

Pokud uvažujete o nákupu vín určených k dlouhodobému zrání, investujte do profesionálního skladování.

Na správném skladování „běžných“ vín není nic složitého. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Víno patří do chladu

Žádné druhy vína se neuchovávají v teple. Při teplotě nad 21 °C víno začne zrát rychleji, než je žádoucí. Víno se může začít „vařit“, což vede k odpaření chutí a vůní. Ideální teplota pro skladování vín je 7 – 18 °C, přičemž teplota okolo 13 °C je „dokonalá“.

Dodržujte doporučenou teplotu skladování

Nevadí uchovávat vína v lednici na krátkou dobu, dlouhodobě se to příliš nevyplatí. Průměrná teplota v lednici je přizpůsobena potravinám, aby se nekazily, ovšem nedostatek vlhkosti může vysušit korkové zátky, což by mohlo umožnit prosakování vzduchu do lahví a poškození vína. Víno také neskladujte někde, kde by mohlo zmrznout. Pokud se kapalina začne měnit na led, mohla by se dostatečně roztáhnout, aby vytlačila korek ven.

Víno mějte uchované vždy ve tmě

Nejen sluneční paprsky, ale i umělé světlo může být pro víno potencionálním problémem. Slunce dokáže víno zcela znehodnotit a znechutit. To je také důvod, proč vinaři používají převážně tmavé lahve. Světlo z běžných žárovek pravděpodobně nepoškodí víno samotné, jen mohou vyblednout etikety.

Hlídejte vlhkost

Ideální vlhkost pro skladování vína je mezi 50 a 80 %. Do suššího prostředí stačí umístit nádobu s vodou. Naopak extrémně vlhké podmínky mohou podporovat plíseň. To neovlivní správně uzavřené víno, ale může poškodit etikety. To může vyřešit odvlhčovač.

Vína položte

Když vína položíte, kapalina zabrání vysychání korku. Pokud neplánujete vína skladovat dlouhodobě, nebo pokud mají lahve alternativní uzávěry (šroubovací uzávěry, skleněné nebo plastové zátky), není to nutné.

Přečtěte si také článek: Jak na správné skladování vína

Že ve víně je pravda, ví asi každý z nás. Ne každý však ví, že náš e-shop nabízí vína té nejvyšší kvality. Pokud nevěříte, navštivte jej a přesvědčte se sami.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/wine-bottle-cellar-old-collection-2170537/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com