shop World of Wines
Svatomartinská husa v době COVID-19
Svatomartinská husa

Svatomartinská husa v době COVID-19

Prožíváme těžké období, ale je třeba hledat cesty jak si udělat radost. Tradiční Svatomartinskou husu nebylo možně realizovat v restauraci, tak jsme ji uspořádali v domácím prostředí.

Náhradní řešení

Zvolili jsme osvědčené dodavatele. Jako restaurace pro dodávku husy byla vybrána restaurace U Pštrosa, kam chodíme nakupovat jídlo k okénku, takže s husou z okýnka nebyl problém. Jako dodavatele vína jsme zvolili vinotéku LEA a eshop kupmeto.cz, který garantoval dodání vína do 11.11.2020. Všechno klaplo v pohodě, takže jsme doma v 11:11 11.11.2020 otevřeli víno a pustili se do husičky.

Představení dodavatelů

Svatomartinská husa v době COVID-19

Restaurace U Pštrosa nebo spíše hospoda klasického ražení ovšem s výbornými hotovkami v rámci celodenního menu nabízí českou a evropskou kuchyni, saláty a nápoje. Pokud počasí a současná situace dovolí, je možné posedět na venkovní zahrádce před restaurací. Restaurace poskytuje bezdrátový přístup k internetu. Součástí restaurace je také salonek. Restaurace Vás překvapí nabídkou znamenitých jídel, která připravují vždy z čerstvých regionálních surovin. Restaurace nese jméno po majiteli Václav Pštros, což je zárukou osobního přístupu.

Vinotéka LEA se nachází v Rumunské ulici kousek od Náměstí Míru. Vinotéka se specializuje na moravská zemská vína převážně od vinařství Vajbar, Pavlovín a Pfeffer. K tomu lahvovaná také od vinařů Mitoma, Zapletal a Baloun.
Za zmínku stojí také výstavy a hudební produkce, konané pravidelně v prostorách vinotéky.

Víno je hlavní činností rodinné společnosti Kupmeto CZ spol. s r.o. Specializuje se na dovoz a distribuci vína. Na trhu s vínem působí již 18 let a během tohoto období došlo k velmi aktivnímu rozvoji společnosti. V současné době jsou jejich vinařské aktivity rozděleny do následujících kategorií:

 • dováží a distribuují vína z více než 60 vinařství ve Francii, Itálii, Austrálii, Chile, Argentině, Jižní Africe, Portugalsku, Německu, Španělsku a dalších zemích v České republice a na Slovensku.
 • distribuují moravská vína ze středních a malých vinařství
 • řeší velkoobchodní distribuci různých moravských a zahraničních vín v České republice a na Slovensku.
 • prodávají víno v našem internetovém obchodě a poskytujeme dovozní služby na určené adresy
 • pořádají degustace vína, firemní akce a cesty za vínem s vinaři po Moravě, Francii a Itálii pro jejich klienty
 • víno můžete koupit jako firemní dárek odečitatelný z daňového základu

Hodnocení jídla a vína

Svatomartinská husa v době COVID-19

K jídlu jsme si objednali svatomartinské menu – kaldoun, husí paštiku a ¼ pečené husy s dvěma druhy zelí a variací knedlíků. K huse jsme si dali Tarapaca Carmenere Reserva a Tarapaca Cabernet Sauvignon, protože vzhledem k počasí, kdy nebyl dostatek slunečního svitu, jsme v červené svatomartinské neměli důvěru. K degustaci svatomartinských vín jsme vybrali 1x Muškát Moravský a 3x Müller Thurgau. Vína jsou seřazena podle toho jak nám chutnala od nejlepšího po nejhorší.

Svatomartinská husa v době COVID-19

Husí kaldoun s játrovými knedlíčky, husími drůbky a širokými nudlemi byl naprosto dokonalý – lepší jsme snad nikdy nejedli. Bylo to “nebe v hubě” ! Porce husy byla tak veliká, že se nám téměř nevešla na talíř. Husa byla krásně propečená, s vypečenou dokonale zbarvenou kůží, měkká a opravdu chutná. Z variace knedlíků a zelí nám více chutnal bramborový a bílé zelí. Litovali jsme, že takto výborné jídlo si nemůžeme dát v restauraci, ale musíme ho přenášet domů. Když nám trochu slehlo, pustili jsme se do chuťově výborné jemné husí paštiky s chlebem Odkolek.

Svatomartinská husa v době COVID-19
Vína odrůdy Müller Thurgau u svatomartinských vín dominují, takže pár slov. Podle křížení těchto plemen popsaných profesorem Herrmann Müller se toto plemeno ve Švýcarsku nazývá Riesling x Silvaner. Herrmann Müller původně pocházel ze švýcarského Thurgau a v roce 1882 vyučoval botaniku na Výzkumném a šlechtitelském institutu v Geisenheimu v Německu. Tato odrůda se rozšířila do všech severních vinařských oblastí v Evropě i v zámoří. Keř roste středně bujně, listy jsou pětilaločné, hluboce řezané a listy tenké. Míra plodnosti je vysoká a pravidelná, mrazuvzdornost nízká a odolnost proti houbovým chorobám nízká. Müller Thurgau je hlavní bílá odrůda pro výrobu svatomartinských vín. Základní charakteristikou vysoce kvalitního vína je zelenožlutá barva s příchutí ovocný muškát s nádechem grapefruitového nebo broskvového aroma. Víno obsahuje zajímavé aromatické látky a třísloviny.
Svatomartinská husa v době COVID-19

 • Tarapaca Carmenere Reserva 2019 (Albert)
  Hluboká červenofialová barva se silnou vůní zralého červeného ovoce, džemu, máty, čokolády a černého pepře. Chuť je střední, plná a lahodná. s pikantními čokoládovými akcenty smíchanými s tóny kouře a vanilky. Víno se vyznačuje rovnováhou mezi ovocnou chutí a dřevitou stopou vína, kterou víno získá zráním vína v dubových sudech.
 • Vladimír Tetur – Svatomartinské Müller Thurgau 2020 (vinotéka Lea)
  Víno světlé barvy se zeleno žlutým odstínem. Ve vůni se ozývají tóny muškátu spolu s dalšími ovocnými odstíny jako černorybízové. Víno bylo příjemně pitelné, velice vyvážené s mírnou kyselinkou. Bylo to podle nás nejlepší svatomartinské víno, které jsme degustovali!
 • Svatomartinská husa v době COVID-19

 • Gotberg – Svatomartinské Muškát Moravský 2020 (Kupmeto)
  Toto tradiční moravské suché víno je lehčí a vyznačuje se příjemnou ovocnou vůní a jemnou muškátovou příchutí. Muškátová příchuť byla opravdu okrajová, takže nás víno velice oslovilo. Zralost hroznů dosáhla obsahu cukru 21 ° NM, což pomáhá získat čistou chuť a pikantní kyselost.
 • Svatomartinské – Müller Thurgau 2020 František Mádl (Kupmeto)
  Ročník 2020 byl s dostatečným srážkovým a slunečním svitem ideálním pro vývoj kyselin a cukrů v bobulích hroznů. Mladá vína jsou tak příjemně harmonické včetně nižšího obsahu alkoholu. Bílé suché víno víno typicky mladistvého vzhledu, které láká svěží žlutozelenou barvou a příjemnou odrůdovou vůní muškátového oříšku, při pití se nevyznačuje silnými kyselinkami vybízející k dalším douškům…
 • Svatomartinská husa v době COVID-19

 • Tarapaca Cabernet Sauvignon 2020 (Albert)
  Kvašení a macerace tohoto červeného vína se provádí v nerezové nádobě při teplotě 28 stupňů Celsia. Aby se zachovala vůně, víno bylo lahvováno mladé. Toto víno má rubínovou barvu s kořeněnou vůní a vůní zralého červeného ovoce jako jahody, je příjemné s ovocnou příchutí, dobrou strukturou a dlouhým chutným závěrem. .
 • Maděnič – Svatomartinské Müller Thurgau 2020 (Lea)
  Světle zelenožluté víno. Vůně muškátového oříšku a vůně jiného ovoce, jako je černý rybíz, víno je slabě kyselé. Víno mělo více příchuť jablečného moštu než černého rybízu.Myslíme si, že je to nejhorší víno ze Svatého Martina, které jsme ochutnali.

K večerní pohodě patří i dobré a kvalitní víno. Pokud i vy zastáváte tento názor, navštivte náš e-shop, který nabízí vína ze známých vinařských oblastí.

Přečtěte si také článek: Dobrá svatomartinská husa v restauraci U Bulínů

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com