shop World of Wines
Svatomartinská vína
Svatomartinská vína

Svatomartinská vína

S blížícím se 11. listopadem, kdy má svátek Martin, se jako každý rok tento den oslavuje slavnostním obědem s martinskou husičkou a připíjí se svatomartinským vínem. V Čechách tomu tak je již po staletí a zejména na Moravě se tato krásná tradice udržuje, neboť se zde vždy symbolicky 11.11. otvíralo mladé víno.

Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s ochutnáváním nového vína se ujalo již na dvoře císaře Josefa II. Důvod je třeba hledat ve skutečnosti, že začátkem listopadu končila služba vinařům pracujícím u sedláků na vinicích a v tuto dobu byla některá vína ve sklepích již „vyčištěna“, takže se začala ochutnávat. Na otázku proč právě v této době je jednoduchá odpověď. Sklizeň byla v bezpečí pod střechou a blížil se poklidný adventní čas spojený s předvánočním půstem. Proto se lidé mohli věnovat hodování a bujarému veselí. A právě v tomto období vznikla krásná tradice spojení – svatomartinská husa a Svatomartinské víno.

Charakteristika vína

Svatomartinská vína zrají sice jen několik týdnů, ale přes krátkou dobu získávají svůj osobitý, svěží a ovocitý charakter. Jedná se tedy o první vína nového ročníku, k jejichž prodeji a popíjení se váže několik pravidel. Na etiketě musí být vždy značka se sv. Martinem na bílém koni. Otevírat by nemělo před 11. listopadem, nalévat se má vždy z lahve a nikoliv ze sudu.

Jedná se o vína suchá a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín nesmí jeho povolený obsah překročit 12,5% obj. U červených vín je maximální obsah stanoven na 13% obj. Aby mohlo víno nést značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau (bílá vína), Veltlínské červené rané, nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise.

Tradice 11. listopadu

První Svatomartinská vína se již tradičně otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích v Čechách a na Moravě. V tento den se k obědu podává svatomartinská husička a další pochoutky z husy, případně kachny. V žádném hotelu, restauraci či hospůdce nesmí v tento den chybět na menu svatomartinská husa. Rovněž všechny vinařské rodiny si sváteční den oslav svatého Martina nedovedou představit bez slavnostního oběda s husičkou a ochutnávkou svatomartinského vína.

Zdroj obrázku: http://cz.123rf.com/photo_23476707_geese-meat-for-st.-martin-s-day.html

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com