Tokaji (maďarsky: tokɒji) nebo také u nás nazývané Tokaj je název vína z vinařského regionu (Tokaj-Hegyalja vinařské oblasti nebo Tokaj-Hegyalja) v Maďarsku nebo sousedící vinařské oblasti na Slovensku. Tato oblast je známá svými sladkými víny vyráběnými zvláštním stylem výroby, kdy byly vinné hrozny naočkovány ušlechtilou „hnilobou“.
Pěstování tokajského vína sahá až do 2. století našeho letopočtu. Současnou podobu dal místnímu vinařství uherský král Béla IV, který se zasadil o obnovu vinic zničených válkou za pomoci italských vinařů. Tam vznikly základy tokajské vinné odrůdy. K jejímu největšímu rozmachu došlo v 17. století; kdy se víno se dostalo do dalších míst Evropy, například až na stůl francouzského krále Ludvíka XIV.
V současné době se toto víno vyrábí tradiční oxidativní metodou, vína stolní a přívlastková pak již moderním reduktivním procesem.
Tokajské samorodné
Tokajské samorodné je vyráběno oxidativní metodou z netříděných bobulí. Podíl cibéb –
což je částečně seschlá bobule révy vinné, napadená ušlechtilou plísní Botrytis cinerea.
je závislý na počasí, takže v horších letech vzniká samorodné suché víno, v teplejších letech vzniká sladké samorodné víno. Sudy nejsou úplně plněny, od vzduchu je víno odděleno pouze vrstvou kvasinek, což pak ovlivňuje barvu, chuť a buket vína. Dříve tokajské samorodné zrálo nejméně dva roky, s ročníkem 2016 se doba zrání snížila na šest měsíců.
Tokajské výběry
Výběry se vyrábějí zalitím rozmělněných cibéb vinným moštem nebo vínem vyrobeným z moštu a následným kvašením. Použitý mošt i víno musí pocházet z totožné vinohradnické oblasti i stejného roku, jako cibéby. Stejně jako u samorodného, tak ani u výběrů nejsou sudy naplněny zcela, aby k vínu mohl kyslík, který společně s vrstvou kvasinek utváří komplexní charakter vína. Dříve zrálo výběrové víno nejméně tři roky, z toho alespoň dva roky v dřevěných sudech. O roku 2013 je doba, kterou víno stráví v sudu zkrácena na 18 měsíců.
Tokajská výběrová esence
Tokajská výběrová esence, někdy je lidově označovaná jako sedmiputnová a je vyráběna fermentací cibéb zalitých moštem nebo tokajským vínem. Obsah cukru přesahuje 180 g/l a extrakt 45 g/l. Obsah alkoholu se pak pohybuje kolem 10-12 %. Esence zraje 3 roky. Tokajská výběrová esence se do běžných prodejen dostává poměrně zřídka, její cena totiž dosti vysoká, pohybuje od 3 do 8 000 Kč za litr.
Existuje šest oficiálně schváleným odrůd tokajského vína: Furmint, Muškát žlutý, Lipovina, Kabar, Ryzlink vlašský a Kövérszölö a + „nová“ od roku 1990 schválená odrůda Zéta.
Furmint představuje 60% plochy a je nejdůležitější a nejstarší a nejkvalitnější odrůda tokajského vína. Zbývající odrůdy jsou také chuťově působivé a rezonují od suchých odrůd až po Eszenciu, nejsladší víno na světě. Tokajské výběry a esence mají medovou, až zlatohnědou barvou. Chuť tokajských vín je škálou sladkých chutí: medu, hrozinek, cibéb, tóny vanilky, ořechů, tabáku, sušeného ovoce, datlí, fíků, meruněk, u vyšších výběrů tóny karamelu, čokolády, čo griliáše.
Sladká tokajská se hodí k většině sladkých dezertů, zákusků a pečivu, vhodně však doplní i také husí či kachní játra. Pro běžné poíjení tokajských vín se lépe hodí buďto samorodné, které má obvykle zbytkového cukru méně, nebo ho neobsahuje vůbec, nebo pak kvalitní a lahodná přívlastková tokajská vína. Obliba vína vzrůstá po celém světě a i u nás má mnoho příznivců. Pokud
jste ho ještě neochutnali, nevahejte.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/tokaj-barrel-cellar-wine-1396312/