shop World of Wines
Velkopavlovická vinařská podoblast
Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast

Nejproslulejší oblastí pro pěstování vín v České republice je Morava. Nachází se zde nejvíce vinařských obcí i pěstitelů. Dělí se na čtyři podoblasti: mikulovskou, slováckou, velkopavlovickou a znojemskou. Velkopavlovická podoblast je z nich největší.

Oblast kolem města Hustopeče, Velkých Pavlovic a Bořetic je známá pro svou produkci červených vín. Jsou zde půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Severní část u Hrušovan a Žabčic je nejvhodnější pro pěstování Tramínu červeného, Pálavy, Muškátu moravského či Müllera Thurgau.

Osa Brno-Břeclav

Hlavní osa viničních tratí se však táhne podél dálnice v úseku Brno a Břeclav. Za zmínku stojí například vinařská obec Židlochovice proslavená dlouhou historií a dobrými podmínkami pro pěstování burgundkých odrůd. Na levé straně viniční trati se rozkládají viniční svahy s jihozápadní a jižní orientací, na nichž zrání hroznů urychlují fénické větry. Známé jsou například obce Zaječí, Přítluky a Rakvice, kde se vždy dařilo Veltínskému zelenému, Ryzlinku vlašskému i Modrému Portugalu. Výše položené Kloboucko je naopak doménou Neuburské odrůdy a Müllera Thurgau.

Nejznámější odrůdy

Nejrozšířenější odrůdou bílých vín je zde Tramín červený, Veltínské zelené a Ryzlink vlašský, z červených vín je to potom Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a André.

Zajímavosti

Oblast se mimo jiné proslavila českými filmy Bobule a 2Bobule, které zde byly točeny. Kromě Vinařství U Kapličky se ve filmu objevily také Velké Bílovice a Valtice, krojový ples se natáčel v kulturním domě v Bulharech. Dále se natáčelo ve Vinné galerii v Brně.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/vine/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com