shop World of Wines
Vepřový plátek a víno
Vepřový plátek a víno

Vepřový plátek a víno

Pokud se chystáme podávat vepřové plátky jakkoli upravené nebo si je hodláme objednat v restauraci, měli bychom si k nim vybrat i vhodné druhy vína. Záleží na tom, na jaký způsob bude maso upravené.

Ne vždy platí pravidlo, že k červenému masu se hodí červené víno. Pokud totiž bude vepřové maso doplňovat omáčka se smetanovým základem nebo bude maso grilované, vhodnou volbou jsou vína bílá.

Vína a vepřové maso

 • Bílá vína a vepřové maso
  Pokud se jedná o vepřové maso se smetanovou omáčkou, můžeme si dovolit burgundské Chardonnay, Pinot nebo Chateauneuf-du-Pape. Upravujeme-li nebo objednáváme-li si vepřové maso, které je pečené nebo upravované na grilu, pak si k němu můžeme dát Veltlínské zelené nebo Rulandské šedé.
 • Červená vína k vepřovému masu
  Je-li maso grilované a hodně kořeněné, doplní jej Chardonnay nebo červené víno vyráběné v Toskánsku. Také španělská vína jsou dobrou volbou. Obsahují dobrou kyselinku, která dodá svěží chuť prorostlejším plátkům. Další možností je pak německý Riesling.

Správné chlazení vína

Víno může být sebelepší, pokud však nebude mít tu správnou teplotu, jeho chuť zanikne. Jestliže bude přechlazené, jeho vůně ani chuť nevyniknout. Bude-li příliš teplé, převládne aroma alkoholu.

Vepřové plátky na bílém víně

Suroviny pro 200 gramů masa:

 • sůl a pepř dle chuti
 • tymián a rozmarýn dle chuti
 • 50 ml bílého vína
 • 45 ml smetany
 • olej nebo máslo na smažení

Postup přípravy:

Plátky jemně naklepeme, může být i dlaní, osolíme, opepříme a vložíme do rozpáleného oleje nebo rozpuštěného másla na pánev. Necháme zatáhnout, přidáme bylinky a podlijeme vínem, které necháme odpařit. Následně přilijeme smetanu a trochu vody a necháme dusit.
Jako přílohu můžeme použít vařené nebo pečené brambory nebo hranolky bramborové či zeleninové. Pokud máme dostatek sosu, tak můžeme servírovat i s rýží.

Přečtěte si také článek: Víno a řízek

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín..

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com