shop World of Wines
Vína vhodná ke grilování: Párujte jako profesionál!
Vína vhodná ke grilování

Vína vhodná ke grilování: Párujte jako profesionál!

Chystáte grilovací párty pro své blízké a chcete zapůsobit? Počítáte se mezi gurmány a rádi si dopřejete? Přinášíme tipy na to, s jakým vínem párovat oblíbené pochoutky z grilu. Ať už jste příznivcem pořádné flákoty, nebo preferujete bezmasá jídla, se sklenkou vhodně zvoleného vína budete v sedmém nebi.

Kuřecí maso

Kuřecí maso je lehké a chuťově ne tolik výrazné. I když použijete marinádu, která má říz, dejte si pozor na to, aby víno chuť masa úplně nepřebilo. Proto je ke kuřeti nejlepší bílé víno, a to zejména suché a polosuché. Chardonnay nebo Veltlínské zelené jsou sázkou na jistotu. Pokud je marináda výraznější, například kombinace chilli a sladkého, můžete sáhnout i po suchém růžovém víně, které příjemně polechtá vaše chuťové pohárky a osvěží i uprostřed horkého dne.

Ryby

Stejně jako ke kuřecímu masu, také k rybám se obecně nejlépe hodí bílé víno. V praxi ale záleží na druhu ryby a na tom, zda je sladkovodní nebo z moře. Ke sladkovodním doporučujeme suchá vína jako je Sauvignon nebo Ryzlink. K takovému kaprovi na přírodní způsob se hodí i polosuché, například Chardonnay. K tučnějším mořským rybám sáhněte po polosladkém Tramínu nebo svěžím růžovém víně. Pozor – na lehkého mořského vlka už by to bylo moc. K němu zvolte raději Veltlínské zelené.

Hermelín

Hermelín párujte podle toho, jakou přílohu a omáčky zvolíte. Pokud jde o lehkou večeři se zeleninou, doporučujeme odlehčenější Chardonnay a další suchá a polosuchá bílá vína. S grilovaným sýrem si ale skvěle rozumí i víno červené, například Cabernet Sauvignon nebo Cuvée. Po tom sáhněte zejména tehdy, když hermelín podáváte se sladkou brusinkovou omáčkou, případně když bude následovat červené maso.

Zelenina

Jelikož má grilovaná zelenina výraznější chuť než za syrova, mělo by tomu odpovídat i samotné víno. Červenou zeleninu jako jsou grilovaná rajčata a červené papriky párujte s červenými víny, například s Chianti. Chardonnay zase skvěle podtrhne kořeněné lilky, cukety a žluté papriky, případně zeleninové špízy s cibulkou a česnekem.

Vepřová krkovice

Ač se říká, že k červenému masu se hodí hlavně červené víno, nemusí to tak vždycky být. Podle čeho se rozhodovat? Pokud máte výraznější marinádu, nebo používáte směs grilovacího koření, určitě sáhněte po již zmíněném červeném, ideálně suchém. K vepřové krkovici si ale můžete dopřát i suchá a polosuchá bílá, pokud je příloha zeleninový či lehký bramborový moravský salát.

Hovězí steak

Hovězí steak je králem každého grilování. Stejnou péči, jakou věnujete jeho přípravě, byste měli investovat i do výběru vína. Hovězí není potřeba přebíjet výraznými omáčkami, má působivou chuť samo o sobě. Proto si s ním skvěle rozumí vyzrálé odrůdy, například Shiraz nebo Cabernet Sauvignon. Bílé víno by s hovězím působilo příliš mdle.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/chleba-jidlo-salat-drevo-8696467/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About František Honsa

Se Zdeňkou rádi nejen o víně píšeme a mluvíme, ale také ho rádi popíjíme, ochutnáváme nové odrůdy a sdělujeme si vzájemně své poznatky a názory na jednotlivé chutě. Své zájmy jsme rozšířili a píšeme a mluvíme také o gastronomii a kvalitě restaurací. Vám přinášíme naše zkušenosti a postřehy.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com