Vinaři vs pivaři mezi s sebou vedou odvěký spor o tom, který z nápojů je lepší. Každý z nich má své zastánce i odpůrce. Pojďme se tedy na jednotlivé nápoje podívat.
Víno má, sice, oproti pivu, vyšší kalorickou hodnotu (díky vyššímu obsahu alkoholu), ale zase se ho konzumuje menší množství. Večer začínáme s prvním půllitrem piva, ale vína, pro dobrý pocit, mnohdy postačí i pouhé dvě deci. Víno má nižší obsah cukrů a tudíž povzbuzuje méně hlad.
Co najdeme ve víně?
Všichni známe rčení, že „Ve víně je pravda“, co však ještě v tomto lahodném nápoji nalezneme?
Samozřejmostí je alkohol. Jsou v něm také antioxidanty, které pomáhají zpomalovat procesy stárnutí a to díky tomu, že brání oxidaci buněk. Nejvíce jsou zastoupeny flavonoidy, které vínu dodávají nejen vůni, ale i charakter. Větší obsah těchto látek nalezneme ve víně červeném.
Jsou zde zastoupeny také minerální látky a to především vápník, hořčík a draslík. Chuť vína ovlivňují kyseliny a to především vinná, jablečná, citronová, jantarová a mléčná. Nežádoucí je obsah cukrů, menší obsah nalezneme ve víně suchém. Pozitivní vliv na činnost žaludku a střev mají třísloviny, látky, které mají svíravou chuť. Charakteristickou vůni dodávají vínu aromatické látky. U každého druhu vína je jejich složení jiné. Především vína šumivá obsahují oxid uhličitý.
Co najdeme v pivu?
Pivo obsahuje velké množství vody, díky čemuž je to nápoj dosti zavodňující. Dále v něm nalezneme sacharidy, bílkoviny, hořké látky, které mu poskytuje chmel, polyfenoly, oxid uhličitý, vitamíny (nejvýznamnější jsou ty ze skupiny B) a minerály, především draslík, sodík a dále pak vápník, fosfor, hořčík a křemík.
Něco na závěr:
Přestože oba nápoje obsahují velké množství tělu prospěšných látek, mějte při jejich konzumaci na paměti, že všeho moc škodí…
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/grape-vine-wine-winegrowing-3613298/